grondplan, hetgeen misschien op Duitschen invloed wijst, hoewel de Fransche invloeden, vooral via het Luiksche, bij de gothiek der Maasgouw en ook bij deze kerk ster ker zijn. De beschrijving der kerk kan aldus worden samengevat. Zij bestaat uit een driebeukig schip van zes traveeën, waar van de pijlers van blauwe, Maaslandsche zandsteen zacht contrasteeren met de voor de overige deelen gebruikte gele mergelsteen. Alleen de voet der kerk is van kolen- zandsteen, terwijl de later gebouwde O.L. Vrouwekapel gedeeltelijk van baksteen is. Het westelijk front bestaat uit een hoogen middenschips gevel, waartegen de trapsgewijze afgeschuinde sluitwanden der zijbeuken zijn aangebracht. In den spitsboog van den middenschipsgevel bevindt zich een medaillon met het jaartal 1606, dat de restauratie aanduidt. Uit het verschil van vorm en profileering der middenschipsvensters blijkt, dat het oostelijk gedeelte der kerk nog uit de 13e eeuw dagteekent; het westelijk gedeelte, waarvan de vensters met een slanken spitsboog overdekt zijn, is van eenigen tijd later. Het koor, dat tot het oudste gedeelte behoort, heeft rijzige vensters, die over de geheele hoogte doorloopen, in tegenstelling met het overige gedeelte, dat volgens het driedeelig stelsel is opgetrokken met een blind triforium. Dit triforium is een o.a. in de Fransche gothiek typische venstergalerij, die de functie heeft van tusschengeleding tusschen de bovenvensters en de beuksgalerijen en die be doeld is als een aesthetische onderbreking van het doode muurvlak. Van de in 1619 aangebrachte gewelfschilderingen zijn zeer geschonden gedeelten bewaard gebleven, terwijl van de kloostergebouwen nog een gedeelte van den noordelijken en een groot gedeelte van den westelijken vleugel over is. De voorgevel van het voorgebouw van dezen laatsten vleu gel bevindt zich in gelukkig gerestaureerden toestand aan de noordzijde der kerk. Van het tijdens de Fransche overheersching overal ver spreid geraakte kerkmeubilair zijn o.a. de fraaie biecht- 67

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 80