klooster hebben zij er voor 1261 niet bezeten. Zij schijnen in 1267 met den bouw hunner dicht tegen de oudste stee- nen omwalling aangebouwde kerk begonnen te zijn; zij werd in 1294 gewijd. Omstreeks 1310 werd er een aan St. Catharina gewijde kapel aan de noordzijde van het koor bijgebouwd. In 1577 leed het klooster door de plun dering der Staatsche troepen groote schade; daarbij ver brandde de bibliotheek geheel en de kruisgang gedeeltelijk. Na de herovering der stad door de Spanjaarden werd het verbrande gedeelte met moeite herbouwd, terwijl de voor gevel in 1606 en de kruisgang eenige jaren later hersteld werden. Tevens werd het koor aan de zuidzijde ter plaatse van de O.L. Vrouwekapel uitgebreid en werden de kerk gewelven beschilderd (1618). De bekende hersteller van de Romaansche Maasbrug te Maastricht, de Dominicanerbroeder Franciscus Romanus 1730) heeft veel voor het onderhoud en de herstelling der kerk gedaan. Bij de belegering der stad door de Fran- schen werden het klooster en de kerk door de bombarde menten zwaar beschadigd. In het begin der 19e eeuw, toen zooveel in Maastricht gesloopt is, werd ook een belangrijk gedeelte van de kruisgang afgebroken om het terrein voor andere bestemmingen beschikbaar te krijgen. De kerk zelf werd in hetzelfde jaar (1805) tot stadsmagazijn ingericht. Thans dient ze o.a. voor vergader- en tentoonstellingszaal en vooral ook voor concertzaal. Helaas is de dispositie van het mooie koor met de hooge, ranke koorvensters bij de inrichting tot concertzaal door de ongelukkige plaatsing van het concertorgel geheel bedorven. De Dominicanenkerk is een zuiver gothische kerk. Overal vinden wij er de opwaartsche stuwing van de verticale elementen, die voor de gothiek zoo kenschetsend is, zoo wel in de kruisribgewelven als in de pijlers, in de hooge, gothische boogvensters, de typische kapiteelen en de lucht bogen. Zij is ook een typisch voorbeeld van het bedehuis van een bedelmonnikenorde, doordat zij geen toren bezit en de kruisbeuk mist. Deze kloosterkerk heeft voorts het driebeukige basilicale 65 Maastricht. 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 78