mers de kloosterorden, inzonderheid de bedelorden der Franciscanen en der Dominicanen, die grooten invloed hebben uitgeoefend en vele kerken hebben gesticht. Dit is ook voor Maastricht het geval geweest. De genoemde godsdienstige ontplooiing bereikte haar hoogtepunt tusschen 1200 en 1300, toen de verschillende voor de Middeleeuwen typische geestelijke en cultureele levensvormen en gestalten hun hoogsten bloei bereikten. Het pausdom ontplooide toen onder Innocentius III en zijn opvolgers zijn grootste macht. De riddercultuur be leefde in haar vereering voor de vrouw en in minnelied, epos en gezelschapsleven haar zuiversten vorm. De Chris telijke wetenschap kreeg haar bekroning in het geniale theologische systeem van Thomas van Aquino. De Ro- maansche kunst tenslotte vond na haar rijpste ontwikkeling haar schoonen overgang óf tegenhanger in de ten hemel strevende Gothiek. Zooals dit elders zoo kernachtig gezegd is, was deze Go thiek in het algemeen gesproken een verandering in het ruimtegevoel, die de ruimte nieuwe vormen en een nieuw rythme gaf en drong naar de consequenties van het spitsbogig kruisribgewelf. Tegenover de klare en zware plastiek van het romaansche bouwwerk met zijn evenwichtig gegroepeerde massa's komt de ontkenning en ontbinding der massa. Het streven naar de verticale lijnen, waar een aesthetisch-symbolische be doeling aan ten grondslag ligt, doet alle horizontalisme wegslinken. Het thans daarvoor in de plaats tredend ver- ticalisme geldt evenzeer voor het westelijk gedeelte van het kerkgebouw, waar het hoofdmoment komt te liggen in den triomfantelijk omhoog rijzenden toren, als voor de koor partij, waar de hooge en ranke gothische vensters met hun rijk versierde traceeringen en met hun kantwerk van sier lijke arabesken den lichtval glorieus naar binnen leiden. Ja, zelfs de horizontale daklijnen worden gebroken door de verticale lijnen van steunbeeren, pinakels en frontalen. Reeds in de 13e eeuw kan men van een eigen Nederland- sche gothiek spreken, reeds in de tweede helft dierzelfde 63

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 74