62 „noodkist" van St. Servaas (van verguld koper, kristal, email), van omstreeks 1160, welke toegeschreven wordt aan den vermaarden edelsmid Godefroid de Claire, ver schillende borstbeelden van heiligen, waaronder dat van St. Servaas, dat door Parma geschonken werd, de aan St. Servaas toegeschreven sleutel (4e eeuw?), de z.g. zil veren ananasbeker, de pelgrimsstaf, de bisschopsstaf, tal rijke zeldzame reliekhouders van goud, zilver, verguld koper, ivoor en vele kostbare paramenten. Ook mag niet onvermeld blijven de groote klok, die een doorsnee heeft van 2.23 m en in 1515 door de Maastricht- sche klokkegieters, de gebroeders Moers gegoten werd. Tenslotte zijn er nog vele, mooie kapiteelen, die zich in verschillende deelen dezer oude en eerbiedwaardige kerk bevinden en die, evenals de kapiteelen der O.L. Vrouwe- kerk eigenlijk een afzonderlijke beschrijving zouden ver dienen. In ieder geval moge datgene, wat hier zeer in het kort over de O.L. Vrouwekerk en de St. Servaas werd medegedeeld, er het zijne toe bijdragen, dat de rijke historische schoon heid en de eerbiedwaardige traditie van deze oude en ver maarde Romaansche kerken meer worde gekend en daar door hooger gewaardeerd. 4. De Gothische kerken. a. Algemeen. Naast de twee bovengenoemde Romaansche kerken zijn er in Maastricht niet minder dan vijf gothische kerken be houden gebleven. Dit zijn: de Dominicanenkerk, de eerste of oude Minderbroederskerk, de Kruisheerenkerk, de St. Janskerk en de St. Mathiaskerk. Het is geen louter toeval, dat van de vijf nieuwe kerken, welke te Maastricht in de Gothische stijlperiode gebouwd zijn, er niet minder dan drie door kloosterorden gesticht werden. Bij de machtige godsdienstige beweging, die de Middeleeuwen op het einde der 12e eeuw hebben zien ont staan en waarmee de Gothiek samenhangt, waren het im-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 73