den. Het portaal, dat niet minder dan 87 beelden bevat, is het eenige in Nederland, dat uit dien tijd met al zijn vormenrijkdom is bewaard gebleven. Gaan wij thans over tot het inwendige gedeelte der kerk. In zijn meer oorspronkelijken vorm is de St. Servaaskerk, ontdaan van zijn gothische toevoegingen, een driebeukige kruisbasiliek, bestaande uit een middenbeuk van zeven smalle rechthoekige traveeën en twee zijbeuken van even zoovele vierkante traveeën. Afgezien van de gothische ge welven, die in de middenbeuk met netgewelven en in de zijbeuken met kruisgewelven zijn overkluisd en afgezien van de weinig mooie beschildering, contrasteert dit oudste of bijna oudste gedeelte door zijn sobere behandeling met de absis, het transept en den westbouw. Zooals reeds medegedeeld werd, is het tweede dwarspand omstreeks 1225 uitgebreid. Daarbij werd het transept op getrokken in verband met de koorpartijen, die bestaan uit een rechthoekige koortravee met halfronde absis, twee langwerpige nevenruimten en de onder de koorpartij zich bevindende oostelijke krypte, thans drie traveeën lang, die zich vroeger meer oostelijk, in de richting van het Vrijthof heeft uitgestrekt. Behalve de oostelijke krypte bestaat er nog een westelijk van deze gelegen kruisingskrypt, die bij de laatste restau ratie werd teruggevonden en grooter is dan deze eerst genoemde. Bovendien is er nog de z.g. kleine krypt, die de voorkamer is van de westwaarts daarvan gelegen graf kamer van St. Servaas. De St Servaas bevat nog een rijken reliekenschat, in een afzonderlijke schatkamer ondergebracht, vele graf- en ge- denksteenen en monumenten. Terloops mogen hiervan genoemd worden: het grafmonument van graaf van den Bergh, een steenen retabel in het westkoor, een Majestas Domini in de kruisgang, vele houten beelden, waaronder een Madonna (Sedes Sapientiae) van omstreeks 1300, en verschillende schilderijen uit de 15e tot 17e eeuw, waarbij uit de Vlaamsche School. In den zeldzamen reliekenschat bevinden zich de beroemde 61

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 72