Dat de zaal in de St. Servaaskerk den naam van Keizer- zaal heeft gekregen, is o.i. wellicht te verklaren door het feit, dat hier ook de keizerlijke afgezanten werden ont vangen en er met het kapittel, dat vrijrijksheerlijk was en dus rechtstreeks onder den keizer stond, kwamen beraad slagen. Evenals er nu in het Maastrichtsche stadhuis een Prinsen zaal is, die zoo genoemd is naar de beide heeren of „prin sen" van het tweeheerige Maastricht, van wie één de prins bisschop van Luik was, en evenals in deze Prinsenzaal elke twee jaar inplaats van de beide heeren der stad slechts hunne vertegenwoordigers, namelijk de commissarissen- deciseurs kwamen vergaderen, zoo is naar onze mee ning de Keizerzaal genoemd geworden naar de Duitsche keizers, onder wien het kapittel „Reichsunmittelbar" ressor teerde en die vaak hunne afgezanten hebben gezonden om over beider belangen in deze zaal te beraadslagen. Wij zullen thans den interessanten westbouw verlaten om ons te begeven naar het rijk gebeeldhouwde gothische „Bergportaal", dat omstreeks het midden der 13e eeuw gebouwd werd, juist toen het Romaansche koor voltooid was. Dit „Bergportaal" verrast naast den zwaren, massalen westbouw door zijn sterk afwijkende vormentaal en den rijkdom aan beeldhouwwerk. Terwijl het zich naar buiten (aan de zijde van het Hendrik van Yeldekenplein) opent met een grooten, gedrukten spitsboog, bestaat het inwen dig uit een gebeeldhouwde bergpoort en een voorhal van twee traveeën. Het indrukwekkendst zijn wel het tympaan met Maria-voorstellingen boven de deuropening naar de kerk en de vier zware, op gebeeldhouwde kapiteelen rus tende spitsbogen, welke geheel gevuld zijn met figuren uit het Oude- en Nieuwe Testament. Prachtig zijn de versie ringen der kapiteelen en der gebeeldhouwde consoles en fijn uitgesneden is het fries met menschelijke figuurtjes en dieren, dat gevormd wordt door de kapiteelen van de dubbelzuiltjes en penanten. Het iconographische schema van tympaan en beelden wijst op Noord-Fransche invloe- 60

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 69