twee zijhallen, die op de kerk geopend zijn. Zij zetten, zooals reeds gezegd, de indeeling der kerk in een midden schip en twee zijbeuken voort en zijn daarom meer orga nisch ermee samengegroeid dan dat bij de O.L.Vrouwekerk het geval is. Rondom de hallen, die met riblooze kruis gewelven zijn overkluisd, zijn nog elf nevenafdeelingen gegroepeerd; het zijn elf rechthoekige traveeën, door mu ren of bogen afgedeeld. In de middenhal bevindt zich een steenen „altaar", een mensa uit de twaalfde eeuw, waarachter een merkwaardige, steenen retabel, eveneens uit de 12e eeuw, is geplaatst. Daarop zijn o.a. afgebeeld een tronende Christus met St. Servatius en St. Petrus. Achter de mensa der midden hal bevindt zich het meer dan levensgroote standbeeld van Karei den Grooten.- Het mooiste gedeelte van den westbouw is zeker wel de prachtige Keizerzaal, die in een middenhal en twee zij hallen verdeeld is, waardoor dus hier de algemeene indee ling van het westkoor wordt teruggevonden. De hallen staan onderling in open verbinding met elkaar door prach tige rondbogen, waarvan de boogsteenen op effectvolle wijze afwisselend uit mergel en kolenzandsteen bestaan. Van bijzondere schoonheid is ook de koepel van de Kei zerzaal, waarbij een vierkante grondslag benaderd werd; van het vierkant werd een achtkant verkregen door de gor- delbogen twee aan twee met kleine segmentbogen te ver binden. De karakteristieke kapiteelen, die vaak met fan tastische menschelijke en dierenfiguren zijn versierd, too- nen wat bewerking en motieven betreft, overeenstemming met die der O.L. Vrouwekerk. Hoewel de meeningen over de vroegere bestemming van de Keizerzaal uiteenloopen, meenenwij deze toch in verband te moeten brengen met de bestemming van een dergelijke ruimte in den westbouw der O.L. Vrouwekerk. Hier be vindt zich namelijk op de tweede verdieping een ruimte, die als vergaderzaal voor het kapittel en het zendgerecht heeft dienst gedaan. Ook de Keizerzaal moet als vergader zaal voor het kapittel en het zendgerecht gediend hebben. 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 68