deelte het meest geaccentueerd is en waarbij de indeeling van de beuken en hare hoogteverhoudingen in de uitwen dige verdeeling niet tot uitdrukking komt, ligt bij den westbouw der St. Servaaskerk het hoofdaccent op de mach tige en hooge flanktorens, terwijl de inwendige verdeeling van den westbouw ook gedeeltelijk met de midden- en zijbeuken van de kerk zelf correspondeert. Het uitwendige komt overeen met dat van sommige Rijnlandsche kerken. Overigens moet opgemerkt worden, dat de tegenwoordige smalle en dunne spitsen niet met den vroegeren toestand overeenstemmen. Zij zijn de minder gelukkige resultaten der laatste restauratie en hebben de in 1768 gebouwde barokkoepeltjes vervangen, die met hun eigenaardig „pe- perbus"-silhouet, blijkens de nog daarvan bestaande afbeel dingen, wel zeer verschilden van de tegenwoordige schriele spitsen. Wanneer men van het St. Servaasklooster onder de bogen doorwandelt, die den westbouw verbinden met het daar tegenover gelegen klooster, waar vroeger kapittelhuizen stonden, komt men via het Keizer Karelplein in de „Lange gang", die den westarm vormt van de gothische kruis- of kloostergang. Met den bouw van deze kruis- of kloostergang, die om een rechthoekigen pandhof gelegen is, werd omstreeks 1463 begonnen. Het portaal, dat toegang verleent tot de „Lange gang" heeft een rijke met beelden, pinakels en hogels ver sierde spitsboogpoort van mergel en Naamsche steen; zij bevat de beelden van St. Servaas, St. Lambertus en de twaalf Apostelen (nieuw). De „Lange gang" zelf heeft, evenals de noordelijke en zuidelijke armen van de kloos tergang spitsboogvensters, welke gedeeltelijk drie-, gedeel telijk vierdeelig zijn. Via genoemde gang de kerk betredend, komt men rechts aan het inwendige gedeelte van den op een rechthoekig grondplan opgetrokken westbouw. Deze bestaat inwen dig - uit een benedenverdieping, of het voormalige west koor en uit een bovenverdieping, die de Keizerzaal bevat. De benedenverdieping is verdeeld in een middenhal en 58

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 67