Ongetwijfeld is de absis, die in het begin der 13e eeuw werd opgetrokken ter vervanging van het oude, recht- gesloten koor, met de koortorens en de dwerggalerij, een der mooiste gedeelten van deze kerk. Dit wordt nog ver sterkt, door het nauwe verband, dat tusschen absis en koortorens gelegd is, doordat de dwerggalerij op de bo venste geleding der koortorens herhaald is. De absis, die ongeveer 18 m hoog is, wordt verdeeld in twee helften van ongelijke hoogte. De lisenen van het onderste gedeelte zijn door rondbogen verbonden, waartus- schen zeven spaarvelden. De boogstelling der bovenpartij zet de verticale verdeeling van het benedengedeelte voort en heeft acht geheel vrijstaande zuiltjes met mooie kapi- teelen. Het geheel wordt bekroond door de sierlijke en rustige dwerggalerij, van waaruit bij Heiligdomsvaarten de relieken aan de op het Vrijthof samengestroomde pel grims getoond werden. Deze dwerggalerij zet de verticale verdeeling in 7 arcaden voort, doch heeft een rijker uitvoe ring, doordat de arcaden elk weer drie openingen hebben met zuiltjes, met dien verstande, dat er zich telkens twee zuiltjes bevinden tusschen iederen zuilenbundel van de zeven bogen, die met de verticale verdeeling van het be nedengedeelte overeenstemmen. De imposante westbouw der St. Servaaskerk, die met vele fraaie rondboognissen is versierd, is misschien wel het ge deelte, dat de meest interessante vragen op architectuur gebied opwerpt en zulks niet alleen voor wat het inwen dige, met name wat de keizerzaal betreft. Wanneer men op het St. Servaasklooster, op het westelijk van de St. Janskerk gelegen pleintje staat, komt men het eerst onder den indruk van de monumentale en geweldige afmetingen van dezen merkwaardigen westbouw. Ook hier omsluit hij evenals bij de O.L. Vrouwekerk en bij de abdij kerk van Thorn een westelijk koor, dat overigens geen toegangen van buiten heeft. Nauw verwant ermee is de westbouw van de St. Bartholomeuskerk te Luik. In tegenstelling tot den van kleine flanktorens voorzienen westbouw der O.L. Vrouwekerk, waarvan het middenge- 57

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 66