oude krocht vol gestort en vervangen door een nieuwe onder de kruising. Vervolgens werd omstreeks 1240 het rijk gebeeldhouwde Bergportaal gebouwd en het noordelijk aanbouwsel van den westbouw. Ruim een eeuw later, omstreeks 1360, wer den de Gothische zijkapellen tegen de zijbeuken aange bouwd, terwijl in 1425 volgens de mededeeling van Her- benus, die later rector van de kapittelschool was, de hou ten overdekking door de tegenwoordige steenen netgewel- ven vervangen werd. Later werden nog veranderingen van kleineren aard uit gevoerd. Zoo werd in 1463 de aan de noordzijde van de absis gelegen kapel, de z.g. koningskapel door koning Lodewijk van Frankrijk gesticht. Bovendien werd om streeks 1475 een overwelfde kruisgang om den pandhof opgetrokken. Tijdens het beleg van 1794 werd de kerk door het bom bardement zwaar beschadigd. Drie jaar later werd het ka pittel opgeheven, de kerk tot fourage-magazijn ingericht en het kerkmeubilair verkocht. Gelukkig kwam de kerk echter weer in 1805 na een voorloopige restauratie ter beschikking van den eeredienst. De groote restauratie be gon in 1870 onder leiding van Dr P. J. H. Cuypers en heeft 20 jaar geduurd. Bij deze belangrijke restauratie werden echter de kerkwanden van binnen smakeloos over schilderd. Tenslotte moge nog in verband met de bouwgeschiedenis opgemerkt worden, dat de kerk vroeger met de nabijgele gen gothische St. Janskerk verbonden is geweest door de St. Maternuskapel, die echter in 1810 is afgebroken. De geschiedenis van de kerk van St. Servaas is even rijk als het daaraan verbonden kapittel groot en machtig was. De geschiedenis dezer kapittelkerk, die slechts rechtstreeks stond onder den paus en de Roomsche keizers (rijks- onmiddellijk) is innig verbonden met de stadsgeschiedenis en wordt geboekstaafd door vele pauselijke bullen en kei zerlijke diplomen en door honderden charters en schepen brieven. 55

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 64