daaraan toe, dat St. Monulphus, de 11e bisschop van Maastricht en na hem St. Gondulphus omstreeks 560 er een groote kerk, een „magnum templum" lieten bouwen ter vervanging van het houten kerkje. De eerste vraag, die zich thans voordoet, is deze: is in de tegenwoordige kerk nog een groot of minder groot ge deelte over van de omstreeks 560 gebouwde basiliek? Geschiedschrijvers, zelfs van den allerlaatsten tijd meenen deze vraag in dien zin bevestigend te moeten beantwoor den, dat zij zeggen, dat in het schip en de zijbeuken, met uitzondering van het gewelf, nog bijna geheel de door Monulphus en Gondulphus gebouwde basiliek bewaard is gebleven. Zij steunen daarbij op oude documenten, die echter niet teruggaan tot den tijd, waarin de basiliek ge bouwd zou zijn. Het wil ons daarom beter voorkomen om de bouwgeschiedenis uit de architectonische taal, die de steenen spreken, te achterhalen, onder geleide van hen, die het bouwwerk nauwkeurig onderzocht hebben. Het blijkt dan, dat omstreeks 900 een driebeukige pijler basiliek gebouwd werd, welke nog grootendeels in het hui dige schip bewaard is en die ter vervanging diende van de door de bisschoppen Monulphus en Gondulphus ge bouwde kerk, die zeer waarschijnlijk door de Noormannen bij de overweldiging der stad is verwoest geworden. Deze basiliek is in het begin der 11e eeuw uitgebreid met een hallenkrocht en met een dwarspand, dat langer dan het tegenwoordige was en rechthoekige zijkapellen had. Zoo wordt o.a. in de „Gesta" der Luiksche bisschoppen gesproken van twaalf altaren en in andere „Gesta" van een kerkwijding in 1039 door de bisschoppen Nithardus van Luik en Gerardus van Kamerijk in tegenwoordigheid van keizer Hendrik III. In de tweede helft der 12e eeuw is de westbouw met west koor opgetrokken, terwijl kort daarop, omstreeks 1225 het dwarspand in oostelijke richting werd uitgebreid, het koor werd ingekort en de rechte sluiting aan de oostzijde ver vangen werd door de tegenwoordige halfronde absis met flankeerende torens. Bij die gelegenheid werd ook nog de 54

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 63