vooral het Jacob-kapiteel van den zuilenbundel in het koor, het Abraham-kapiteel van een anderen zuilenbundel, het Balaam-kapiteel en het Heimo-kapiteelop dit laatste heeft de beeldhouwer Heimo zichzelf afgebeeld, terwijl hij een gebeeldhouwd kapiteel aan Maria aanbiedt. Van het merkwaardige kerkmeubilair, de paramenten en den zeer rijken reliekenschat kunnen hier slechts terloops vermeld worden: de doopvont van den Maastrichtschen geelgieter Aert van Tricht, een beeldhouwwerk: de Nood Gods 1400), de O.L. Vrouw met den inktkoker, een St. Annatrits, het „Levietenkleed" van St. Lambertus 709) en verschillende kostbare reliekhouders van zil ver, ivoor en zeldzame weefsels, terwijl zich te Rome be vindt het beroemde en kostbare patriarchaalkruis van Arabisch goud, dat in 1204 door keizer Philips II aan de O.L. Vrouwekerk werd geschonken. Tenslotte mag van de voormalige kloostergebouwen niet onvermeld blijven de prachtige, uit mergel en Naamsche steen opgetrokken kruisgang aan de Noordzijde der kerk, die in de profileeringen en traceeringen der vensters de rijke en sierlijke vormen der laat-gothiek vertoont. De traceeringen bevatten o.a. de wapens van de stad Maas tricht, van den prins-bisschop Robert de Berghes en ko ning Philips II van Spanje. 3. De St. Servaaskerk. a. Geschiedenis en bouwgeschiedenis. Daar de geschiedenis van de kerk en het kapittel nauw met elkaar verband houden, zullen heide hier tegelijkertijd behandeld worden. De oude geschiedschrijver Gregorius van Tours (f 594) deelt in twee zijner bekende werken, de „Historia Fran corum" en de „Gloria Confessorum" mede, dat St. Ser- vaas, die in 384 gestorven is, vlak bij de brug van den heirweg begraven werd en dat de geloovigen op zijn graf een houten bedehuis oprichtten. Latere geschiedschrijvers, zooals Henschenius en Sigebertus van Gembloux voegen 53

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 62