hoeks gestelde pilasters dragen de opgaande ribben van het stergewelf van baksteen, dat in het begin der 18e eeuw werd opgetrokken; de ribben, die van mergel zijn, vormen in iedere travee een vierpuntige ster met een ring als centrum. In de zijbeuken bevinden zich telkens twee traveeën tegen over één van het middenschip, met uitzondering van de tweede travee, waar eigenlijk de derde en vierde travee tot een pseudo-transept zijn samengetrokken en verhoogd, dat met een dwars tongewelf is overkluisd en zich met een grooten rondboog op de middentravee van het middenschip opent. Merkwaardig is nog de afwisseling van koepel- en ton gewelf in een en dezelfde travee der zijbeuken. Onder de kruising bevindt zich de ruime, oostelijke krocht, die uit twee gedeelten bestaat, waarvan een gedeelte door zuiltjes met kapiteelen in teerlingvorm gedragen wordt en het oostelijke gedeelte door pijlers, die de dragers zijn van de zuilen op het koor. Dit koor behoort tot de mooiste gedeelten der kerk. De prachtige halfronde absis met haar in twee verdiepingen opgetrokken omgang, bestaande uit rondbogige arcaden met rijk gebeeldhouwde kapiteelen, vormt een inderdaad luisterrijke afsluiting van dit indrukwekkende en eerbied waardige Romaansche kerkgebouw. Tegenover elke arcade van de eerste en tweede verdieping heeft de absis een rondboogvenster. De zuilen, die eerst later werden zwart geschilderd, dragen beroemde historie- kapiteelen, die een studie op zichzelf vormen. Het bene dengedeelte der zuilenrij werd omstreeks 1180 gebouwd en gebeeldhouwd. De kapiteelen vertoonen overeenkomst met die in den westbouw der St. Servaaskerk. De boven- galerij is waarschijnlijk in de eerste jaren der 13e eeuw gebouwd. De voorstellingen op de kapiteelen zijn ontleend aan het Oude Testament, aan in de Middeleeuwen algemeen be kende dierfabels, de bestiariën en aan andere typisch mid- deleeuwsche en fantastische voorstellingen. Beroemd zijn 52

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 59