Duitschen Keizer van territorium aan den Luikschen prins bisschop en medeheer der stad. De voorstelling, ongeveer uit denzelfden tijd dateerend als de Christus triumphans, is merkwaardig vanwege de in onze oogen primitieve ex pressie en houding der afgebeelde personages. Wanneer wij de kerk betreden, treft ons de sobere voor naamheid en bijna majesteitelijke eenvoud van dit prach tige Romaansche bouwwerk. Deze wordt vooral versterkt, doordat het mooie materiaal, de kolenzandsteen, in al zijn zuiverheid en gaafheid werd aangewend en de diepgrijze kleuren bewaard en niet over schilderd werden, hetgeen helaas wel bij de St. Servaas- kerk het geval is. Wanneer wij het inwendige van den westbouw beschou wen, dan zien wij, dat hij bestaat uit een westelijke krocht van drie langwerpige traveeën, vervolgens uit een daar boven gelegen koorruimte, door gordelbogen in drie tra veeën verdeeld, welke vermoedelijk als tribune voor de geloovigen gediend heeft en tenslotte uit vier verdiepin gen, waarvan de bovenste waarschijnlijk de oorspronkelijke klokkenkamer is geweest. De tweede verdieping bevat een langs breede trappen in de torens gemakkelijk toeganke lijke, ruime zaal, die als vergaderzaal voor het kapittel en het zendgerecht moet hebben dienst gedaan, totdat de nieuwe kapittelzaal, die thans als sacristie dienst doet en tot de laat-romaansche gedeelten van de kerk behoort, gebouwd werd. De voor het inwendige van den westbouw gelegen voorhal bestaat uit drie gedeelten, die met het middenschip en de zijbeuken der kerk correspondeeren. Zooals reeds gezegd werd, is de O.L. Vrouwekerk een driebeukige pijlerbasiliek, die een merkwaardig overwel- vingssysteem heeft. Voorop zij echter gesteld, dat er in den loop der eeuwen ook inwendig verschillende veranderin gen aan de gewelven zijn aangebracht. Het middenschip maakt den indruk uit drie, bijna kwa- draatvormige traveeën te bestaan, behalve de reeds ge noemde voorhal ter breedte van een halve travee. Over- 51

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 58