is bij de laatste restauratie afgegraven, daar het peil in den loop der jaren, doordat het plein als kerkhof gefun geerd had, steeds meer was opgehoogd. De O.L. Vrouwekerk is, evenals de andere Romaansche basilieken in de streek tusschen Maas en Rijn een pijler basiliek, met dien verstande, dat het schip der kerk afwis selend met zware en lichte pijlers gebouwd is met een merkwaardig overwelvingssysteem. Men betreedt de kerk via een kleinere, aan de zuidzijde van den westbouw gelegen toegang of via den voornaamsten toegang, die aan de Noordzijde ervan gelegen is, namelijk het portaal van de kapel van de „Sterre der Zee", vroeger de kapel van de Mérode genoemd. De gevel van het por taal dagteekent uit de 13e eeuw, de kapel zelf uit de jaren 1460—1470. De kapel van „De Sterre der Zee", die vroe ger als doopkapel gebruikt werd, ontleent haar naam aan het beroemde en met vele legenden omweven Madonna beeld, dat er zich bevindt en waarvoor steeds een groote volksdevotie bestaan heeft, die reeds meer dan 400 jaar oud is. Het Sterre-der-Zee-beeld, dat afkomstig is uit de voor malige, aan de St. Pieterstraat gelegen Minderbroeders- kerk en eerst omstreeks 1837 in de O.L. Vrouwekerk werd geplaatst, heeft in den loop der eeuwen verschillende ver anderingen ondergaan, waarvan de bekleeding met rijke staatsiemantels niet de minst belangrijke is geweest. De uiterste zorg bij dit inderdaad mooie kunstwerk is besteed aan de uitbeelding van de hoofden van O.L. Vrouw en het Jezuskindje. Vooral het gezicht der Madonna is bijzonder expressief door haar innige beminnelijkheid en den zach- ten, aantrekkelijken glimlach. In het portaal van de kapel van de Sterre-der-Zee bevinden zich in de muren twee merkwaardige beeldhouwwerken gemetseld. Het eene reliëf stelt voor een zegevierenden Christus, Christus triumphans, dateerend uit de jaren omstreeks 1175; de andere steen, die vroeger in den absis- wand geplaatst was, stelt een eed op de Relieken voor en doelt waarschijnlijk op het in leen schenken door den 50

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 57