Kenmerkend vooral is de westelijke koorsluiting, die bij de O.L. Vrouwekerk in een westbouw is opgelost, in den vorm van een dwarsen rechthoek, welke volkomen het uiterlijk heeft van een hoogen, sterken burchtmuur zonder toegangen. De westbouw is bij een deel der Limburgsche Romaansche kerken weinig samenhangend met het grondplan en heeft slechts een zuiver afsluitende beteekenis. Wanneer de west bouw echter in drie deelen verdeeld wordt, zooals dat o.a. hij de St. Servaaskerk het geval is, ontstaat een meer orga nisch verband met het geheel, omdat het middelste gedeelte ervan dan overeenkomt met de middenbeuk en als voor hal of narthex dienst doet. In dit laatste geval fungeeren de zijwaartsche ruimten van den westbouw als zij portalen en correspondeeren dus met de zijbeuken; boven de zij- ruimten van den westbouw zijn dan de flankeerende torens opgetrokken. Bij de O.L. Vrouwekerk is de Maaslandsche westbouw met uitsluiting van het in de 12e eeuw gewijzigde bovengedeelte nog in zijn meest rudimentairen vorm aanwezig. Deze west bouw, die hier reeds als een westelijke koorsluiting is be doeld tegenover de domineerende oostpartij van kruising en koor en, zooals gezegd, geheel het uiterlijk heeft van een hoogen en krachtig oprijzenden, trotschen burcht, komt in een dergelijken vorm ook voor bij de „églises for- tifiées" in Frankrijk en de „Wehrkirchen" in Duitschland. Het oudste gedeelte van den westbouw der O.L. Vrouwe kerk kan omstreeks het jaar 1000 gesticht zijn. Uitwendig bestaat hij uit een ouderen onderbouw van kolenzandsteen en een jonger bovengedeelte van mergel met laat-romaan- sche motieven uit de jaren 1170—1190. Inwendig werd hij vermoedelijk omstreeks 1175 op het schip geopend. De westbouw is opgetrokken van ruwe blokken kolenzand steen in ongelijke lagen. Vóór de reeds genoemde restau ratie van 1887—1917 was de hoogte, gemeten van den grond tot den nok van het met leien bedekte dak 33 m. Het ervoor gelegen plein, waar eens een kapittelschool stond en waar in de Middeleeuwen de mysteriespelen werden opgevoerd, 49 Maastricht. 4

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 56