huidigen vorm bestaan, want dit is af te leiden uit een schenking van bisschop Franco van Luik. Aan het later ingestelde kapittel waren 17 prebenden verbonden met evenveel kanunniken en een proost. Door het kapittel wer den tienden geheven in een twaalftal dorpen, die voor het meerendeel in het tegenwoordige Belgisch-Limburg gele gen waren, terwijl het kapittel bovendien over verschil lende andere belangrijke inkomsten kon beschikken. Na de inname van de stad door de Franschen in 1794 werd de kerk tot werkplaats voor de smeden en de artillerie misbruikt. Eerst in 1837 werd zij wederom aan den katho lieken eeredienst teruggeschonken. b. De bouwgeschiedenis. Terwijl reeds door de schenking van bisschop Franco het bestaan eener O.L. Vrouwekerk omstreeks 900 zeker is en misschien zelfs het bestaan van deze te achtervolgen is tot in de 7e eeuw, heeft tusschen 972 en 1143 een belangrijke verbouwing of een geheele vernieuwing plaats gehad. Aan de hand van de nieuwste gegevens is zelfs op te maken, dat deze herbouwing of de nieuwbouw omstreeks 1018 moet zijn geschied. Verdere berichten over de bouwgeschiedenis ontbreken, zoodat deze alleen uit de studie van het ge bouw zelf te achterhalen is. In de 2e helft der 12e eeuw moeten er belangrijke ver bouwingen hebben plaats gehad, terwijl in de 13e eeuw het kerkportaal aan den noordkant van den westbouw werd toegevoegd. De laatste belangrijke verandering voor de Fransche Revolutie had plaats omstreeks 1550, toen een nieuwe kruisgang gemaakt werd. Na een voorloopige res tauratie, die noodzakelijk was geworden, doordat de kerk tijdens en na de Fransche overheersching tot 1837 aan den eeredienst was onttrokken gebleven, had er een groote en grondige restauratie plaats in de jaren 1887—1917. Met Paschen 1933 is de kerk tot den rang van Basilica minor verheven. 47

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 54