toen het kapittel niet minder dan 11 dorpen buiten de stad onder zijn rechtsgebied vereenigde. Wie daarom de historische schoonheid van Maastricht wil leeren kennen, richte in de eerste plaats zijn schreden naar de kerken, die in dit hoofdstuk besproken zullen worden. 2. De O.L. Vrouwekerk. a. Geschiedenis. Hoewel de oudste geschiedenis van de O.L. Vrouwekerk nog vele duistere plekken bevat, kan toch met zekerheid gezegd worden, dat zij thans de oudste van de stad en de oudste groote romaansche kerk van ons land is. Zij is aller waarschijnlijkst op de plaats van een nog oudere christen kerk gebouwd. Deze laatste bestond reeds, toen St. Servaas naar Maastricht kwam (384) en zij heeft op haar beurt weer een Romeinschen tempel vervangen. Zooals reeds elders in ander verband werd medegedeeld, staat de O.L. Vrouwekerk op een gedeelte van den grond van het Ro- meinsche castrum; in dit opzicht is haar ligging karakte ristiek en een indicatie voor de oudste stadsgeschiedenis. Nadat in 1343 met den bouw van een nieuwe, de naast haar gelegen St. Nicolaaskerk, die als parochiekerk dienst deed, begonnen was, fungeerde de O.L. Vrouwekerk als kapittelkerk naast die van St. Servaas. Wij mogen de ligging van de naast haar gebouwde St. Ni colaaskerk in de onmiddellijke nabijheid van de Maas niet direct of uitsluitend in verband brengen met het feit, dat ook elders de St. Nicolaaskerken dicht bij een rivier ge legen waren, omdat St. Nicolaas de patroon der schippers en visschers was. Veeleer was de ligging der in de vorige eeuw afgebroken St. Nicolaaskerk toe te schrijven aan het feit, dat een kanunnik van Aldeneyck juist daar een terrein geschonken had voor den bouw eener nieuwe parochie kerk. Om op de O.L. Vrouwekerk terug te komen, deze "heeft reeds zeker omstreeks 900, zij het dan in anderen dan den 46

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 53