HOOFDSTUK III KERKELIJKE GEBOUWEN 1. Algemeen. Tot de voornaamste, oudste en schoonste gebouwen van Maastricht behooren, zooals reeds uit het voorafgaande is af te leiden, de twee romaansche en de vijf gothische ker ken, die met haar torens van zoo verschillenden en typi- schen vorm, zoo karakteristiek met het stadsbeeld zijn samengegroeid. Zij zijn de oudste gebouwen der stad, die de eeuwen ge trotseerd hebben; zij zijn tevens de meest merkwaardige en meest stijlvolle monumenten, hoewel de St. Servaas- en O.L. Vrouwekerk door al hetgeen er in den loop der eeu wen aan bijgebouwd is, niet over de geheele lijn dezelfde stijleenheid bezitten. Op grond van deze beschouwing is het daarom logisch om thans het eerst met de behandeling van de kerkelijke ge bouwen te beginnen. Zij vertegenwoordigen in hun monu mentale vormen nog het meest zuiver datgene, wat bij uit stek de historische schoonheid van Maastricht uitmaakt. Zij spreken het duidelijkst van het middeleeuwsche verle den der stad en omdat Maastricht nu eenmaal in dat mid- deleeuwsch verleden een zeer vroegen en snellen opgang heeft gekend, in vergelijking met andere, naburige plaat sen, wordt de geschiedenis der stad aan de Maas daarom in de steenen taal, die de kerken spreken, weerspiegeld. Zoo wordt om slechts een voorbeeld te noemen de geschiedenis van de tweeheerigheid der stad mede ge- illustreerd door de O.L. Vrouwekerk, waarin de huldiging en uitvaartdiensten van de Luiksche prins-bisschoppen gehouden moesten worden en waar volgens een verklaring van 1513 ook de stadsprivileges bewaard werden. Zoo spreekt de machtige St. Servaaskerk met haar vroegeren uitgebreiden kloostersingel van het rijk bezit aan grond, 45

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 52