legenheid werden een groot aantal kloosters op verschil lende punten der stad afgebroken. Alleen reeds aan het Vrijthof werden zoodoende in dien tijd gesloopt het oude Wittevrouwenklooster, de kapel en het gasthuis van St. Ja- cob en het St. Servaasgasthuis. Daardoor werd het plein aanmerkelijk verruimd en kreeg het een geheel anderen aanblik. Dit was ook met het O.L. Vrouweplein het geval, waar o.a. de gothische St. Nicolaaskerk werd afgebroken, zij het dan eenigen tijd na het wegtrekken der Franschen. Verschillende andere kerken, zooals die der Antonieten en de St. Maartenskerk te Wijk trof een zelfde lot. In de tweede plaats onderging het stadsbeeld een alge- heele en diep ingrijpende verandering tengevolge van de wet van 1867, waarbij ook Maastricht als vesting werd opgeheven en ontmanteld. Hierdoor werden in 1868 en volgende jaren alle stadspoorten, op de Helpoort na, af gebroken, alsmede een groot deel der omwalling en de uitgestrekte buitenwerken, welke laatste een grootere op pervlakte besloegen dan de stad zelf had. Het is te betreuren, dat de toenmalige magistraat van gebrek aan historischen zin en van een weinig vooruitzien- den blik heeft blijk gegeven door aan de opruimings woede zoo toe te geven, dat toen bijna alle mooie stads poorten en poortgebouwen zijn gesloopt. Weliswaar zijn in die jaren de straten, pleinen en toe gangswegen tot de stad verruimd, maar dit had ook kun nen geschieden met behoud van veel monumentaal schoons. Dit is een odium op het toenmalig stadsbestuur en een waarschuwing voor de toekomst! De derde oorzaak, die het stadsbeeld in de 19e eeuw heeft doen evolueeren, is van economischen aard geweest. De toen opkomende industrialiseering, die op het einde van die eeuw hoe langer hoe intenser werd en zich in de 20e eeuw nog heeft voortgezet, heeft vooral aan den buiten kant der stad het zoo streng door wallen omsloten middel- eeuwsche stadsbeeld met zijn vele torens doorbroken door het aanleggen van een kanaal en het bebouwen met hooge fabriekshallen en zware, vierkante industriecomplexen en 43

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 48