Van de vele mooie huizen, die gedeeltelijk in den rococo stijl zijn gebouwd, zijn er nog vele overgebleven. Voor een overzicht zij naar elders verwezen (5e Hfdst.). Wij mogen van de 18e eeuw niet afscheid nemen, alvorens nog eerst iets over de kleur der gevels medegedeeld te hebben. Het verven der gevels, althans waar dat de gevels der stadsgebouwen betreft, is eerst tegen het midden der 18e eeuw opgekomen en wel uit noodzaak bij gelegenheid van reparaties en veranderingen. Uit oude bestekken blijkt, dat den eersten keer van verven sprake is bij gelegenheid van de reparaties, uitgevoerd aan het gouvernementshuis in de Bouillonstraat in 1749. Hierbij zal de aannemer „den voorgevel van den heelen bouw eene bleeke roode couleur laeten geven, naer dat hij alles sal hebben laeten voegen hetgeene nogh niet gevoeght is, ende de blauwe steenen met eene grauwe olyverwe laeten verwen". Blijkbaar ge schiedde dit alles om het kleurverschil tusschen oud en nieuw metselwerk te doen verdwijnen. In de 18e eeuw werden bij verschillende 17e eeuwsche huizen de kruisvensters door z.g. Fransche en Italiaansche ramen vervangen en zoo werd ook bij dit soort verande ringen de tendentie om de gevels te verven bevorderd, zoo als te concludeeren valt uit het in 1772 vermelde bestek van het Commandantshuis op de Tongerschestraat. Het verven en bepleisteren der gevels schijnt eerst tegen het begin der 19e eeuw meer algemeen te zijn geworden, deels uit noodzaak om bij restauraties een gelijke kleur te verkrijgen, deels onder invloed van den kunstsmaak uit die dagen. En hiermee komen wij aan de 19e en 20e eeuw, in welken tijd het stadsbeeld van Maastricht wederom sterk veranderd is. Dat stadsbeeld heeft in de 19e eeuw door een complex van drie oorzaken van algemeen-historischen, militairen en economischen aard groote veranderingen ondergaan. Allereerst werden door en tijdens de Fransche overheer- sching alle kloosters, kapellen en gasthuizen opgeheven en daaraan een andere bestemming gegeven. Bij deze ge- 42

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 47