verlichting door middel van lantaarns met kaarsen; deze straatverlichting werd kort na 1700 door meer dan 400 lantaarns aanmerkelijk verbeterd. Ook werden de goten in het midden der straten voor een deel vervangen door ondergrondsche riolen. Het aspect der stad veranderde in de 17e eeuw ook vooral door de vele mooie burgerhuizen, die toen gebouwd wer den en waarvan er nog vele in vrij goed geconserveerden toestand bewaard zijn gebleven (zie: Hfdst. V). Deze bur gerhuizen waren gedeeltelijk geheel van Naamsche steen gebouwd, gedeeltelijk van mergel en baksteen, want reeds in de 16e eeuw had de mergel in de baksteen een groote concurrent gekregen. Niet het minst werd het toch reeds zoo veranderde stads beeld in de 17e eeuw verbeterd door de groote kerkelijke en wereldlijke gebouwen. Naast het statige stadhuis en enkele kleinere gebouwen met wereldlijke bestemming ver rezen er niet minder dan vier groote kerken, namelijk de Jezuïetenkerk (thans schouwburg), de fraaie Augustijnen kerk, de minder belangrijke kerk der Sepulchrijnen (Bon- nefantenkazerne) en de Minderbroederskerk (op den Min- derbroedersberg) De 18e eeuw heeft het aspect van Maastricht lang niet in die mate veranderd en verbeterd, als dat voor de 17e eeuw het geval was. Weliswaar werden een aantal mooie huizen gebouwd, doch aan de primaire eischen voor straat- en stadsverbetering behoefde de magistraat niet meer die ur gente aandacht te besteden als in de voorafgaande eeuw. Behalve de reeds genoemde straatverlichting, die na 1700 haar beslag kreeg, wordt nog in een tweetal resoluties van 1710 en 1715 bijzondere aandacht gewijd aan de luifels der huizen. Om de „groote difformiteyt veroorsaeckt" door de „veele nieuwe luyven oft afdaecken voor de huysen" tegen te gaan, wordt bepaald, dat deze niet breeder mogen zijn dan 14 of 15 duim; want indien hier niet voor ge zorgd wordt, geschiedt dit „tot groot disaspect en disam- bellissement van deze stadt", zooals het in de met vele Fransche woorden doorspekte resolutie heet. 41

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 46