huysen moet mede in steen ende op een rechte linie gedaen worden". Hiermee wordt dus voor een rooilijn geijverd. Ook wordt nog bepaald, dat de nog aanwezige strooien daken zonder uitstel zullen moeten worden afgebroken en de zijgevels boven den grond minstens anderhalven steen („brick") breed moeten zijn. „De geene die eene mest- kuyl, poel of diergelycke vuyligheyt heeft, ende gebruyckt tegen eens anders bebouwde erve, daer door een kamer of keucke komt schade te lijden, is gehouden deselve vuylig heyt te ruymen, ende synen nabuyr buyten schade te stel len. Alle uytsteckende gooten sullen werden wechgeno- men, ende sal het regenwater met gooten langs de huysen ende huysen worden afgeleyt, tot onder op den grondt". Dezelfde belangrijke resolutie van 1665, die zooveel ge gevens over het stadsbeeld bevat, bepaalt ook nog: „alle winckeliers van wat hanteeringe die zijn, moeten hare leuf- kens, ofte uytstekende dackjens hebben van gelycke breedte, ende soodanige stoepen ofte neerslaende vensters, dat de passage van de straten daer door niet en werde belemmert, ende dat d'eene door des anders uytsteck, niet en worde geblint". Tenslotte werden bij meergenoemde resolutie ook nog een aantal bedrijven, al of niet wegens hun brandgevaarlijk heid, uit het centrum der stad geweerd, zooals die van de zeepzieders, vellenbereiders, touwslagers, stijfselmakers, koperslagers, enz. Aan de hand van deze en andere gegevens kunnen wij dat gene, wat over het gereconstrueerde stadsbeeld van Maas tricht in de I7e eeuw te zeggen valt, als volgt samenvatten. De geheel uit leem en hout opgetrokken huizen waren op het einde dier eeuw voor het grootste deel verdwenen, ter wijl de rieten en strooien daken door daken van leien en pannen vervangen waren. Modderpoelen en mestkuilen werden behalve in z.g. landbouwbuurten voor een groot deel opgeruimd, terwijl bepaalde bedrijven, ook boerde rijen uit het centrum geweerd werden. De vele smalle steegjes en straatjes bleven bestaan, doch een belangrijk begin werd gemaakt met de bestrating en met de straat- 40

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 45