enkele steenen refugiehuizen, die in tijd van oorlog be trokken werden door kloosters en adellijke families uit de omgeving der stad. In de late Middeleeuwen verrezen ook nog enkele wereld lijke gebouwen, zooals het Dinghuis, met zijn smallen en hoogen voorgevel, zijn hoog zadeldak en fijn spits torentje, in de Groote Staat. Doch tot en met de 16e eeuw hebben de mooie houten huizen, met hun strooien of rieten daken in al hun schil derachtigheid hun stempel op het stadsbeeld gedrukt. Eerst hadden zij nog los van elkaar gestaan, bijna als hut ten of boerderijtjes op eigen perceelen, maar naarmate de bevolking zich meer uitbreidde, werden er overal huis jes tusschen en naast gebouwd, in steegjes en op straat hoekjes, lange en smalle en soms diep doorloopende. En zoo werden de ruime brandgangen tusschen de houten woninkjes en huizingen versmald tot enkel drupgangen, waar het regenwater in neerstroomde, dat dan verder weg- kabbelde door de goten, die in het midden der ongepla veide straten gemaakt waren. Met die straten zag het er niet hijster goed uit, want bij het bezoek van voorname personages moesten speciale maatregelen worden getroffen om de kuilen en gaten te vullen, de al te groote modderpoelen op te ruimen en de mestkuilen van de vele in de stad gelegen boerderijen binnen hun oude begrenzing terug te brengen. Deze boerderijen gaven den magistraat op momenten van hoog bezoek veel zorgen. Want al te gewillig dwaalden soms varkens en koeien de hooge stalpoort af om op de straat rond te snuffelen en een enkele voorname karos den weg te versperren. Ook brachten die boerderijen met hun schuren vol hooi en koren en hun daken van stroo of riet, zooals alle andere dergelijke woningen groot brandgevaar mee. Zoodoende was de magistraat op het einde der Middeleeuwen gedwon gen het maken van strooien daken en zelfs den bouw van houten woningen tegen te gaan wegens de vele groote stadsbranden, die in die tijden in veel steden hebben ge- 38

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 43