woningen in Maastricht, in tegenstelling met elders, waar de huizen geheel van hout waren, ook vóór de 15e eeuw, een onderbouw van mergelsteen zeker moet zijn voorge komen, omdat nu eenmaal hier dat mooie bouwmateriaal in de naaste omgeving zeer gemakkelijk te krijgen was. De houten huizen der middeleeuwsche steden hebben een groote schilderachtigheid bezeten. Niet alleen was er een groote verscheidenheid in de kleur van het materiaal, ook de vormen waren zeer verschillend. Iedere houten woning had veelal iets karakteristieks, of dit nu een hupsch uit- stekje was of een zware terugsprong, een overhuifde deur of een mooie daksluiting, een van houten luiken voorziene vensterindeeling of een duidelijk sprekend uithangbord. Het hout leende zich voor allerlei overbouwingen en uit bouwen, voor speelsch versierend steekwerk en voor bonte beschildering. Iedere gevel had iets aparts, de eene was een lage langgevel, de andere een hooge trapgevel. De houtbouw bood zeer vele mogelijkheden en verhoogde daardoor de verscheidenheid van den straatwand, voor zoover deze dan bestond, doorbroken als hij was door uit bouwen en uitstekjes, luifels en uithangborden, potkasten en stoepbanken. Zoo was het stadsbeeld in vele middel eeuwsche Nederlandsche steden, zoo was het ook in Maas tricht. Hoog en voornaam tusschen die middeleeuwsche houten huisjes lagen de twee groote romaansche kerken der stad, de twee grootste en oudste, de O.L. Vrouwekerk en de St. Servaaskerk van donker-grijze of blauwachtige kolen- zandsteen en de vele gothische kerken van mergelsteen. Deze kerken beheerschten in haar hoogheid en voornaam heid het geheele stadsbeeld, symbolen als zij waren van het alles doordringend Godsgeloof van dien tijd. Zij waren de kathedralen van het gebed en tevens de burchten van ker- kelijk-wereldlijke macht. Naast hen verhieven zich nog geen statige stadhuizen of hooge, lange gouvernements huizingen, hoogstens kapellen en kleine gasthuizen, zooals van St. Servaas en van St. Jacob, waar pelgrims toegang zochten en verpleging na een zware reis. Ook waren er 37

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 42