gebouwen, die hun torens en spitsen hoog boven de ge- kanteelde walmuren deden uitrijzen. Een krans van spit sen lag gegroepeerd rondom het machtige complex van zes torens van de St. Servaaskerk en van de hooge St. Jan, die gebouwd zijn op de langzaam glooiende heuvels van het Maasdal. Tegen de warm-donkere kleuren van de mid- deleeuwsche leemen en houten woningen en de grijze voor naamheid van steenen huizingen hlankten omhoog in het blijde zonlicht de geel-witte nieuwe kerken en poortgebou wen in mergelsteen of Naamsche steen. Want steeds weer opnieuw werden kerken en kapellen gebouwd van den zon- gelen mergelsteen, die bij den St. Pietersberg voor het bre ken lag. Is het te verwonderen, dat reizigers, die Maastricht be zochten, in bewondering waren voor de kerken „compo- sées de pierres blanches", voor de poortgebouwen van de oude Houtmarkt en de St. Pieterspoort, die van buiten de stad gezien, er als groote paleizen of kasteel en uitzagen en dat men sprak van „Trajectum ad Mosam, elegans et celeberrimi nominis urbs", van Maastricht deze mooie en wijdvermaarde stad? Doch laten wij eerst het stadsbeeld in zijn geleidelijke ont wikkeling door den loop der eeuwen pogen te schetsen, aan de hand van de weinige gegevens, die tot de 16e eeuw hier en daar te speuren vallen. Het heeft hierbij geen zin om den lezer binnen het kleine ons toegemeten bestek te vermoeien met de opsomming van allerlei concrete ge gevens over straten, die in den loop eener bepaalde eeuw verbreed zijn, of over kapellen en kerken, die eens de pleintjes kleiner en intiemer maakten en later verdwenen zijn, of over monumentale poorten in de vorige eeuw ge sloopt. Veeleer zal ons een algemeen gehouden schets beter treffen en meer tot ons spreken dan een opsomming van kleine topografische feitjes. Tot en met de 15e eeuw moeten in het stadsbeeld de lee men en houten woningen geheel in de meerderheid zijn geweest. Een vergelijking met andere Nederlandsche steden in deze zal in zooverre niet opgaan, dat bij de houten 35

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 38