De tegenwoordige drukke binnenstad valt nagenoeg geheel samen met de oude, middeleeuwsche stadskern, die op haar beurt voor een deel samenvalt met de laat-Romeinsche bur gerlijke nederzetting. Zonder hier te willen spreken van een continuïteit in be woning is het toch opvallend, dat juist in deze stadskern nog sporen uit praehistorischen tijd zijn gevonden. De 19e eeuw heeft het aanzien der stad aan de buitenzijde enorm veranderd, doordat de diepe gordel van verdedi gingswerken buiten de oorspronkelijke omwalling voor een groot gedeelte verdween, waardoor uitgestrekte woonwij ken konden worden aangelegd en industrieterreinen ter beschikking kwamen. Gelukkig heeft men een groot gedeelte van den breeden gordel der vroegere vestingwerken voor parkaanleg kun nen behouden. Wat tenslotte de voorstad Wijk betreft, deze heeft zich uit het versterkte bruggehoofd aan de Oostelijke zijde van de Maas, dus aan het naar Germania toegekeerde gedeelte, ontwikkeld. Wijk is evenals Maastricht tot in de vorige eeuw ommuurd geweest. Een organisch bestanddeel van de stad zelf is deze oude vicus of woonwijk echter nooit geworden. Thans is Wijk bijna een moderne stad op zich zelf, die gedeeltelijk de functie van „city" vervult en zich vooral in Oostelijke richting, achter het nieuwe station heeft uitgebreid. 2. Het eigenlijke stadsbeeld. Wanneer men bij het vallen van den avond den oprit der nieuwe Maasbrug opgaat, teekent het stadssilhouet met zijn vele en zoo verschillende torens tegen den goud-rooden hemel zich het mooist en indrukwekkendst af. Dan krijgt men ook een begrip van den imposanten indruk, die deze stad op den Middeleeuwer moet hebben gemaakt, toen er nog zooveel andere, thans verdwenen kerken en kapellen waren, zooals de St. Nicolaaskerk, de kerk der Antonieten en van de „balie Biesen" en de hoog oprijzende poort- 33 Maastricht. 3

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 36