tendentie om de stadsuitbreiding vooral in Noordelijke richting te doen plaats hebben, nog duidelijker. Zoo wer den binnen de tweede omwalling ook getrokken de han delsnederzetting met de terreinen, waar vooral de laken wevers werkten, dus de terreinen bij de Boschstraat, Raam straat en het Lakenweversplein. Een uitbreiding in Zuide lijke richting langs de Maas werd waarschijnlijk mede door den Jeker met zijn verschillende zijtakken bemoeilijkt. Bovendien was het terrein buiten de Helpoort (1229) min der gemakkelijk te verdedigen. De naam „Nieuwstad" voor het terreingedeelte tusschen Helpoort en de bastions „de Vijf Koppen" en „de Haet ende Nijdt" wijst overigens ook op een stadsuitleg, die in lateren tijd heeft plaats gehad. Vermeld dient verder nog te worden, dat binnen de oudste steenen omwalling van 1229 vele kerken en kloosters ge legen waren, ook die na den aanleg van de eerste omwal ling gebouwd werden. Uitzondering hierop maken echter o.a. de Kruisheerenkerk, de kerk van den Nieuwenhof, de Cellebroederskerk en de Gothische St. Mathiaskerk, wel ke laatste op de terreinen van het lakenweversgilde lag. Het is merkwaardig, dat de stad gedurende vijf of zes eeuwen tot aan de ontmanteling der vesting in 1868 binnen het gebied der tweede omwalling is besloten gebleven en dus blijkbaar voldoende terreinen heeft gehad voor be woning en vestiging. Een verklaring hiervoor is gedeeltelijk te zoeken in de om standigheid, dat het inwonertal van Maastricht na den intensen opbloei en de groote uitbreiding in de Middel eeuwen langen tijd is stabiel gebleven of zelfs achteruit is gegaan door economische oorzaken en de verwoestingen van den 80-jarigen oorlog. Verder heeft de stad na de 16e eeuw uitgestrekte buiten de eerste omwalling gelegen tuinen, ook die aan kloosters toebehoorden, verkaveld of bebouwd, zoodat op die wijze meer woonruimte beschik baar kwam. Tenslotte werd deze ook nog verkregen door het hooger bouwen van de huizen, hetgeen vooral kon ge schieden na de 15e of 16e eeuw, toen de houten huizen door steenen vervangen werden. 32

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 35