dende hoofdwegen. Het was gelegen aan de Romeinsche heirbaan Tongeren—Keulen, die langs de latere Brussel- sche straat, dwars over het Vrijthof door de Breedestraat, Plankstraat en Eksterstraat naar de Maas liep, dwars door de omwalde laat-Romeinsche burgerlijke nederzetting heen. In de 5e eeuw is Mosae-Trajectum door de invallende Germaansche stammen grondig verwoest geworden, doch de nieuwe bewoners hebben zich toch ongeveer op de plaats van het oude municipium gevestigd. Zoo kwam de oudste kerk der stad, de O.L. Vrouwekerk, die in de 10e eeuw waarschijnlijk op de plaats van een nog oudere kerk uit de 4e eeuw gebouwd werd, ongeveer midden in de oude romeinsche burgerlijke nederzetting te liggen. Daarnaast ontwikkelde zich in den Frankischen tijd uit de Merovin- gische curtis, gegroepeerd om den palts bij het Vrijthof, een tweede kern. Omstreeks 885 hebben de Noormannen de uit of naast het Romeinsche municipium gegroeide Frankische handelsnederzetting voor een groot deel ver woest. Een gedeelte van de oude bewoners heeft zijn woonplaat sen echter niet verlaten en zoo bloeide wederom kort na den harren tijd, waarin het gebed ontstond: „van de Noor mannen verlos ons Heer!", dat de eeuwen door bewaard is gebleven als herinnering aan hun woeste strooptochten, een nieuw begin van stedelijk leven op, dat hoe langer hoe intenser werd en zich in 1229 met een steenen omwalling omgaf. Binnen deze omwalling lag dus de oude, Romein sche prae-stedelijke kern èn de Frankische nederzetting. Genoemde omwalling liep langs de tegenwoordige Groote Gracht, maar niet in rechte lijn naar de Maas toe, doch diagonaalsgewijze over de huidige Markt, waardoor ze dus in Noordelijke richting afboog. Hiermee begon de stede lijke uitbreiding zich vooral in Noordelijke richting af te teekenen. Bij den aanleg van de tweede steenen omwalling van om streeks 1350, waardoor de oppervlakte der stad, naar onze schatting, meer dan driemaal zoo groot werd, blijkt de 31

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 34