De Fransche tijd heeft ook na Napoleons val een diepen invloed op het geestelijke en cultureele leven van Europa gehad en dit geldt natuurlijk a fortiori voor Maastricht. Zoo bleef de Fransche taal nog langen tijd de voertaal der hoogere standen en bleef men ook in andere opzichten op Frankrijk georiënteerd. De Fransche invloed is op het einde der 19e en het begin der 20e eeuw hoe langer hoe meer verzwakt. De tijd van het Vereenigd Koninkrijk onder Willem I opende nieuwe perspectieven, die dra echter verdwenen. In de periode 1830—1839 kwam de stad onder generaal Dibbets als een soort belegerde veste geheel geïsoleerd te liggen in het tot opstand gekomen gebied. De afscheiding van België gaf aan dat isolement in zekeren zin een per manent karakter, ten detrimente van haar economische en cultureele ontwikkeling. Toch heeft de stad aan de in de 19e eeuw sterk toegenomen industrialiseering deel gehad, vooral toen in 1868 na de ontmanteling der vesting groote terreinen voor de vesti ging van industrieën beschikbaar kwamen. En dat deze industrialiseering in de 20e eeuw verderen, vrij snellen voortgang heeft gehad, bewijst wel het feit, dat Maastricht thans meer dan 60 van haar bijna 70.000 inwoners in de industrie of nijverheid te werk heeft gesteld. Ingeklemd echter tusschen twee nabuurstaten met een rijk industrieel achterland, wacht deze oudste Nederlandsche stad op den dag, dat uit den nood van deze tijden nieuwe perspectieven zullen ontstaan en breedere verten zich zul len opendoen voor haar oude en toch ook weer sterke mogelijkheden. Met zijn uitgebreide, warrelige industriecomplexen en zijn scherp omhoog kervende fabrieksschoorsteenen is het Maastricht van den nieuwen tijd toch vóór alles de voort zetting van het oude Mosae-Trajectum, dat met zijn monu mentale kerken en eerbiedwaardige gebouwen het symbool is van een glorieus, middeleeuwsch verleden. 29

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 32