Doch met dit alles was de strijd tegen Spanje nog niet beëindigd. In 1632 moest Maastricht een nieuwe zware belegering, die van Frederik Hendrik doorstaan, maar ge lukkig duurde het beleg ditmaal twee maanden en werd de stad bij verdrag overgegeven. De Hervormden kregen twee kerken toegewezen en werden met de Katholieken gelijk berechtigd. Hoewel de rust nog vaak verstoord werd door de hevige controversen van beide zijden, hadden er vóór den vrede van Munster geen onlusten of belegeringen meer plaats. De rust keerde langzamerhand in de overigens ver vallen stad terug en onder het bewind der Staten-Generaal verrezen nieuwe gebouwen, zooals het stadhuis van Pieter Post en nieuwe patriciërshuizen, als de eerste teekenen van herstel. Toch bleek de stad voortaan bijna uitsluitend be lang te hebben als garnizoensplaats en vesting. Zij werd in de 17e en 18e eeuw nog met een geweldigen gordel van buitenwerken, zooals redoutes, hoornwerken, droge grach ten en getenailleerde en gebastionneerde linies omgeven. Dit alles had overigens niet alleen zijn schaduwzijde, maar bracht ook voordeel en. Zoo vestigde er zich een nieuwe tak van industrie, de wapenindustrie, die vrij belangrijk is geworden. Tijdens den oorlog tusschen de Republiek en Frankrijk had Maastricht in 1673 wederom een zware belegering van Lodewijk XIV te doorstaan. Tijdig was het garnizoen tot ongeveer 11.000 man versterkt geworden, doch dit werd in den loop van het beleg tot 4.000 man verzwakt. Na hevige beschietingen en herhaalde stormaanvallen viel de stad eindelijk den Franschen in handen. Wederom had zij den zwaren cijns voor haar strategische ligging betaald en dit zou ook in den loop der 18e eeuw bij de belegerin gen van 1748, 1793 en 1794 het geval zijn. Door de laatst genoemde zware belegering van 1794 kwam deze oudste Nederlandsche stad 20 jaar onder vreemde, Fransche heer schappij. De Fransche tijd begon, zooals overal elders, met diep ingrijpende veranderingen. De tweeheerigheid, die bijna zes eeuwen had bestaan, werd afgeschaft. Daarmee verviel 27

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 30