gevechten tusschen Hervormers en gewapende wachten, die ter bescherming bij de kerken waren opgesteld. Ondanks de voorloopig getroffen overeenkomst van 4 No vember 1566, waarbij aan de verlangens der Hervormden werd toegegeven, laaiden toch opnieuw de onlusten op, totdat op bevel der landvoogdes 21 compagnieën vreemde troepen in de stad gelegerd werden en het verzet althans in zijn luidruchtigheid tijdelijk werd gebroken. Intusschen begonnen voor Maastricht in 1568 de eerste krijgsverrichtingen van den 80-jarigen oorlog en acht ja ren later, in 1576 zou de eerste groote plundering der stad door de Spaansche en Duitsche huurtroepen plaats grijpen, waarbij 1500 burgers gedood werden. Reeds drie jaren later in 1579 zou dit door een veel groo- ter drama gevolgd worden, de belegering en inname van de stad door Parma. Gedurende een belegering van drie en een halve maand zou het kleine garnizoen van 1200 man, versterkt door een 6.000 burgers en burgeressen, de hevige stormaanvallen van de geweldige Spaansche leger macht, die 34.000 man sterk was, heldhaftig weerstaan. Na vergeefsche pogingen tot ontzet en na voortdurende bombardementen, werd de stad tenslotte veroverd en deer lijk geplunderd en verwoest, nadat de bezetting tot een derde was geslonken en de burgers zich tot het laatste toe heldhaftig hadden verdedigd. Ongeveer 10.000 mannen, vrouwen en kinderen verloren hierbij het leven op een totale bevolking van 34.000 personen. Dit ontzettend bloedgericht heeft den bloei van Maastricht ten ergste geknakt, terwijl de enorme buit, die op 5 mil- lioen gulden wordt geschat, de stad geheel heeft verarmd en een diep verval heeft ingeleid. Daarbij kwam nog, dat de vroegere privileges der stad door Parma werden inge trokken of tenminste aanzienlijk werden bekort. Met 1579 begint dan ook een periode van verval. Honderd jaar later schijnt volgens sommigen het aantal inwoners eerst nog slechts 12.000 te hebben bedragen. Overigens waren reeds vroeger tal van burgers en bekwame ambachts lieden om geloofswille naar elders uitgeweken. 25

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 28