24 places de 1'Europe", volgens het woord van den Franschen generaal Marescot, in de krijgsbedrijven der 16e en 17e eeuw een belangrijke rol gespeeld. Doch dit geschiedde evenwel ten koste van den in de middeleeuwen verworven economischen en cultureelen voorrang. Voortaan stonden op de wallen ter verdediging van de eigen stad, die thans in den hevigen strijd tegen Spanje betrokken zou worden, naast de eigen vendels, gerecruteerd uit de ambachten en de gilden, vreemde compagnieën huurlingen, die bij achter stand van soldij, tuk op buit en plundering waren en voor de stad een inwendige bedreiging vormden. De nieuwe tijd zette in met de godsdiensttwisten, die ook in Maastricht hoe langer hoe heviger zouden worden en na de inneming der stad door Frederik Hendrik in 1632 zouden overslaan in hevige controversen tusschen de Hol- landsche predikanten eenerzijds en Jezuïeten, Dominica nen en Franciscanen anderzijds. Voorloopig begon de reformatorische beweging, zooals iedere revolutionaire beweging, heel voorzichtig met kleine oppositioneele gevoelens en wel tegen kerk en clerus. Reeds in de Raadsnotulen der stad van 1521 vinden wij een besluit vermeld, dat wijst op minder oorbare gedra gingen van ambachtsleden bij den ommegang op Sacra mentsdag, terwijl kort daarna sprake is van het feit, dat nachtbrakers zich in schandelijke bewoordingen over de kapittelheeren hebben uitgelaten. Langzamerhand staken de aanhangers der reformatie ster ker het hoofd op; het verzet werd heviger en daarmee tevens de reactie. Tortuur en brandstapel dreigden en velen werden er de ongelukkige of heldhaftige slachtoffers van of zochten elders een wijkplaats. Het jaar 1566, het zoo bekende wonderjaar, zette ook voor Maastricht onheil spellend in met brieven van koning Philips II over de invoering der inquisitie, waartegen de 23 ambachten in verzet kwamen. De beeldenstorm sloeg in datzelfde jaar ook naar Maastricht over en de Hervormers maakten zich meester van de St. Mathiaskerk, waar ze danig huis hiel den. De tweedracht groeide en het kwam tot enkele hevige

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 27