22 willen wij tot besluit van deze periode eerst nog iets mede- deelen over den regeeringsvorm van Maastricht in de Mid deleeuwen. De geschiedschrijvers zijn het niet geheel eens over het ontstaan der tweeheerigheid, die reeds in het voorafgaande vermeld is. Voor ons doel kan hier volstaan worden met mede te deelen, dat na herhaaldelijke conflicten de hertog van Brabant en de prinsbisschop van Luik bij overeen komst van 1284 in de z.g. „Oude Caerte" hun beider rechts gebied binnen de stad hebben afgebakend en hun rechten bepaald. Ondanks deze overeenkomst hebben beide souvereinen vaak groote oneenigheden gehad, waarin de stad, die vaak geen partij koos, toch betrokken werd, evenzeer als in de con flicten tusschen den prinsbisschop en zijn eigen onderdanen in het bisdom Luik. Overigens schijnen reeds in het begin der 13e eeuw (1204) de burgers door hun vertegenwoordigers, de gezworenen aan het stadsbestuur te hebben deelgenomen. Naast schout en schepenen als vertegenwoordigers van de beide heeren, hebben reeds omstreeks 1250 burgemeesters gestaan aan het hoofd van een raad van gezworenen. Ook heeft de Maastrichtsche burgerij reeds op het eind der 13e eeuw het keurrecht bezeten en kon ze als zoodanig belangrijke verordeningen maken en boeten vaststellen. Voor de kennis van het stadsbestuur is verder nog van belang een charter van 1379, waarbij Wenceslaus en Jo- hanna van Brabant aan de Brabantsche onderdanen in Maastricht het recht gaven om door de ambachten of gil den een burgemeester en vier gezworenen vrij te kiezen; de Luikschen mochten zulks eveneens doen. Het bekende Statutenboek van 1380, dat met zijn 132 artikelen bijna een volledig crimineel, civiel en politiek wetboek is voor dien tijd, schijnt reeds een uitvloeisel te zijn van de in 1379 aan Maastricht toegestane rechten, doordat het hoofd zakelijk of uitsluitend door de bovenbedoelde burgemees ters en gezworenen schijnt te zijn uitgevaardigd. Als twee andere belangrijke „stadsstukken" uit de 15e eeuw

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 25