Wanneer deze gilden ontstaan zijn, is niet juist bekend. Het statuut van 1243 der lakenwevers schijnt er zelfs op te wijzen, dat het verboden was om althans een laken- weversgilde te vormen, tenzij met toestemming van beide schouten, als vertegenwoordigers van de beide heeren der stad en van den magistraat. Naast de lakenwevers hebben vooral de leerlooiers reeds in de 12e eeuw een bloeiende industrie gehad, mede dank zij het feit, dat zij voor de bewerking der huiden konden gebruik maken van den aan de Zuidzijde der stad stroo menden Jeker. Aan het bestaan van dit gilde herinneren nog de Groote- en de Kleine Looiersstraat. Daar de gilden in militaire corporaties vereenigd waren, hebben zij bij de verdediging der stad steeds een belang rijke rol gespeeld. Ook op deze wijze konden zij langza merhand een grooteren invloed op het stadsbestuur ver werven. Maastricht was in 1442 in 14 kerspelen of districten inge deeld, welke tot 1794 zijn blijven bestaan. In geval van nood of alarm wist ieder gildelid, waar hij zich moest melden, terwijl de aanvoerder van het kerspel door den magistraat van te voren was aangesteld. De oorzaken, die tot den langzamerhand sterker worden den achteruitgang der gilden hebben geleid, zijn van ver schillenden aard geweest. Gedeeltelijk was deze achteruit gang op het einde der Middeleeuwen en in het begin van den nieuweren tijd in geheel West-Europa een algemeen verschijnsel, dat toe te schrijven is aan oorzaken van inner lijk verval. Gedeeltelijk waren het oorzaken van algemeen-economi- schen aard. Zoo werd het lakenweversgilde hier ter stede zwaar getroffen door de concurrentie van Engeland, dat zelf op groote schaal stoffen ging produceeren. Tenslotte zijn het in onze stad ook nog vooral de gods diensttwisten en de uitermate zware belegeringen geweest, die de gilden en handel en nijverheid harde slagen heb ben toegebracht. Doch hiermee staan wij eigenlijk reeds in den nieuweren tijd. Alvorens nu hiertoe over te gaan, 21

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 24