Naast de goud- en edelsmeedkunst, die in de latere Mid deleeuwen in Maastricht nog kan bogen op een Aert van Tricht en een meester Ulrich, naast de dichtkunst en de ivoorsnij- en miniatuurschilderkunst, naast de beeldhouw en bouwkunst met haar twee Romaansche en vijf Gothische kerken, bloeide er tenslotte ook de muziek, getuige o.a. het onlangs ontdekte Maastrichtsche Paaschdrama 'van om streeks 1300, dat een der beste is uit een 400-tal reeds bekende drama's, getuige ook het feit, dat twee zangscholen verbonden waren aan de kapittels van de O.L. Vrouwe- en de St. Servaaskerk; getuige tenslotte het feit, dat beroemde musici als Franco van Keulen in laatstgenoemd kapittel werden opgenomen. Doch dit alles zou niet goed mogelijk zijn geweest, wan neer Maastricht niet intusschen reeds een bloeiende han delsplaats was geworden. Reeds de geschiedschrijver van Karei de Groote, Eginhard, vermeldt Maastricht als een plaats met vele inwoners, waar onder talrijke kooplui. In de 9e eeuw vinden wij die plaats als een handelsnederzetting vermeld, o.a. blijkens inscrip ties op gevonden munten van Karei de Kale, waarop te lezen staat: „in porto Triiecto" en in de volgende eeuwen is haar belangrijkheid als handelsplaats ten zeerste toe genomen. Vooral in de 12e eeuw is dit het geval geweest, toen het economisch leven zich in de Maasstreek sterk ont wikkelde. Weliswaar kwam er een tijdelijke economische inzinking in diezelfde eeuw voor vele plaatsen aan den z.g. weg van Brunhilde, den handelsweg van Keulen naar de Noordzee; want deze werd gedeeltelijk meer Noordelijk verlegd. Daar echter ook de nieuwe handelsweg langs Maastricht liep en wel via St. Truiden, Tienen, Leuven naar Gent, heeft eerstgenoemde stad van deze economische inzinking geen noemenswaardig nadeel gehad. De handel breidde zich in de 11e—13e eeuw zeer uit en volgens het getuigenis van Hendrik van Veldeke van om streeks 1175 werd zoowel op Engeland als op Frankrijk, Hongarije, Denemarken en Noorwegen handel gedreven. De handelsbetrekkingen met het Noorden worden nog ge- 19

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 22