Karei de Groote hebben hier vaak hun verblijf gehad; de Duitsche Karolingers, Arnulf en Lodewijk het Kind troffen er belangrijke beschikkingen. Deze laatste, tevens de laat ste Karolinger, schonk aan de Luiksche bisschoppen het recht van munt en tol te Maastricht. Tot goed begrip hiervan dient vooraf vermeld te worden, dat St. Hubertus, de 21e bisschop van Maastricht, om streeks 723 den zetel naar Luik verplaatste. Zoodoende traden de Luiksche bisschoppen in de rechten van hun Maastrichtsche voorgangers en werden deze rechten, zoo als reeds gezegd, door den laatsten Karolinger, Lodewijk het Kind, die te Maastricht begraven werd, aanzienlijk uit gebreid door hun het recht van munt en tol in deze stad te verleenen. Dit schijnt ook mede oorzaak te zijn geweest van de latere tweeheerigheid der stad. De Luiksche bis schoppen deelden namelijk het gezag binnen de stad met de Brabantsche hertogen en wel krachtens de bij diploom van 1204 door Philips van Zwaben verleende beleening van een gedeelte der stad aan hertog Hendrik I. Deze tweeheerigheid heeft meer dan zeven eeuwen, tot aan de - inname der stad door de Franschen in 1794 geduurd. Intusschen had Maastricht in 1229 haar steenen omwalling gekregen dank zij het feit, dat de bisschopszetel te Luik vacant was en de hertog van Brabant het van groot belang achtte, dat het kruispunt van den handelsweg van Keulen naar Brabant, dus van den Rijn naar de Schelde en van den waterweg van Zuid naar Noord ter plaatse beveiligd werd. Langzamerhand is Maastricht van omwalde stad in den loop der eeuwen tot vesting uitgegroeid met een uitgebreid stelsel van verdedigings- en buitenwerken. Als zoodanig heeft zij dan ook den zwaren cijns aan de geschiedenis betaald, want niet minder dan 21 belegeringen en aan slagen heeft de stad van 1206 tot 1794 te verduren gehad. Daarbij is zij enkele malen voor een groot deel verwoest geweest, zooals in 1579. Doch steeds heeft zij zich daarvan weer hersteld, zij het dan niet altijd in dezelfde mate of hetzelfde tempo. Want het leven der steden is taai, omdat het eigenlijk het leven der menschen is. 17 Maastricht. 2

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 20