rijke vesting maken en in economisch opzicht reeds zeer vroeg een bloeiende en actieve handelsplaats. De tweede factor bestond hierin, dat de stad door een samenloop van omstandigheden, vrij centraal zou komen te liggen in het gebied, dat door de bewindhebbers van den nieuwen tijd, de Merovingers en Karolingers bij uitstek als woon- en regeergebied zou worden gekozen. Zoodoende steeg deze stad reeds spoedig, inzonderheid bij de Karo lingers in macht en aanzien, vooral door de nauwe betrek kingen, die deze onderhielden met het stift, later het kapittel van St. Servaas. De derde factor ontleende zijn beteekenis aan het feit, dat Maastricht reeds in den Romeinschen tijd door de komst van St. Servaas tot bisschopsstad was uitverkozen en daar door in de Katholieke Middeleeuwen een bijzondere plaats zou bekleeden. Deze drie factoren samen hebben van Maastricht als oudste stad van Nederland ook reeds zeer vroeg een belangrijke plaats in economisch, militair en cultureel opzicht ge maakt. Van de belangrijkheid der stad of, zoo men liever wil, van de nauwe betrekkingen tusschen de stad en de Fran kische koningen in den Merovingischen tijd getuigen de talrijke in Maastricht geslagen munten, die ook in het Noorden invloed hebben uitgeoefend en er op wijzen, dat er een belangrijk munthuis is geweest, met filialen o.a. te Dinant en te Hoei, en misschien zelfs een kunstschool voor muntmeesters. Bovendien wijzen daarop de in de vorige eeuw gedane vondsten van een Merovingische palts, in het begin der 6e eeuw aan het Vrijthof gebouwd, waar Childe- bert I (552) en Childebert II groote rechtsdagen gehouden hebben, waar omstreeks 620 Dagobert het diploom uit vaardigde voor de stichting van het Wittevrouwenklooster, het oudste der stad en Childerik II de stichting van de abdijen van Stavelot en Malmedy goedkeurde. In den Karolingischen tijd werden door Karei den Groote en zijn opvolgers nauwe betrekkingen met de stad en met het kapittel van St. Servaas onderhouden. Karei Martel en 16

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 19