In denzelfden tijd verplaatste St. Servatius, de eerste Ne- derlandsche bisschop, zijn zetel van Tongeren naar Maas tricht. Dit feit is van groot belang geweest voor de geschie denis der stad, want de latere tweeheerigheid hangt hier gedeeltelijk mee samen. Dat verder St. Servaas te Maas tricht is gestorven en begraven (384) volgens de toen malige gewoonte buiten de muren - is aanleiding geweest tot het stichten van de vermaarde St. Servaaskerk met haar later zoo machtig kapittel, dat 11 „banken" of dorpen in den omtrek bezat en tot het ontstaan der heiligdoms vaarten, die van Maastricht een in geheel West-Europa bekende pelgrims- en bedevaartplaats hebben gemaakt. Toen de Germaansche volksstammen nog onstuimiger op drongen en in 402 alle Romeinsche troepen naar Italië werden teruggeroepen om dit land tegen de West-Gothen te verdedigen, beteekende dit ook voor deze streken de ineenstorting der Romeinsche heerschappij en de onder gang der Romeinsche beschaving, die zich na vier eeuwen hier langzamerhand had ontwikkeld en verbreid. De aan zienlijke Romeinsche huizen, badgebouwen en tempels, waarvan de sporen in den grond voor een deel ontgraven zijn, werden tegelijk met de stad geheel verwoest en wel zoo grondig, dat de nieuwe huizenrijen dwars over de oude, Romeinsche straten, een a twee meter onder den beganen grond, werden aangelegd. Doch, met de vernietiging van al het oude was iets overgebleven, dat pas ontloken was en zijn stempel zou drukken op den tijd, die komen ging, namelijk het Christendom. De Middeleeuwen zouden hier van in langzame ontplooiing op allerlei wijzen getuigen. 3. De Middeleeuwen. In den tijd, die volgde op de alles omverwerpende Volks verhuizing, zijn drie factoren van zeer groot belang ge weest voor de geschiedenis van Maastricht. De eerste factor was de gunstige ligging der stad aan het kruispunt van verschillende land- en waterwegen. Deze factor zou in militair opzicht van Maastricht een belang- 15

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 18