reeds was, lag de Z.0. punt bij de Helpoort, de Z.W. punt in de Kapoenstraat (t.o. het tegenwoordige Belastingkan toor), de N.W. punt vermoedelijk bij de Helmstraat en de N.O. punt bij de nieuwe brug (aan de Stadhuisstraat; zie afb. 1). Blijkens de talrijke Romeinsche grafvondsten heeft deze Romeinsche nederzetting zich reeds in de 2e eeuw na Chr. over de beide Maasoevers uitgestrekt. Hoewel er tot nu toe geen vondsten gedaan zijn, waaruit te concludeeren valt, dat Maastricht ook reeds in dezen tijd een ommuurde stad of municipium was de latere gron dige verwoesting der stad zal wellicht mede debet zijn aan het feit, dat men nog geen sporen van omwalling of palli- sadeering gevonden heeft is dit toch niet zoo onwaar schijnlijk. Weliswaar waren er in de 2e eeuw achter de versterkte Rijnlinie bijna nog geen ommuurde steden in het binnenland der Romeinsche provincies Gallië en Ger- manië te vinden, doch de vrij groote belangrijkheid der stad als knooppunt van belangrijke heirwegen1) (zie: afb. 2) en als Maasovergang (vandaar de naam: Mosae Trajectum), maakt het bestaan eener ommuring toch wel vrij waarschijnlijk. Hoe dit ook zij, in ieder geval heeft Maastricht althans in de 3e eeuw zijn versterking bezeten, want in die zelfde eeuw kregen ook verschillende andere Romeinsche plaatsen op den linker Rijnoever ommuring in verband met de Ger- maansche invallen. En in de 4e eeuw heeft de stad blijkens het getuigenis van den geschiedschrijver Gregorius van Tours zeker haar vaste brug gehad. Terwijl intusschen de talrijke Romeinsche villa's en boe renhoeven in Zuid-Limburg door de steeds meer opdrin gende Germaansche stammen in de asch werden gelegd, breidde de bevolking binnen het door een sterk garnizoen verdedigde Maastrichtsche municipium zich hoe langer hoe meer uit wegens den grooten toevloed van vluchtelingen. H Een heirweg liep van W. naar O., van Bavay via Tongeren over Maastricht en Heerlen naar Keulentwee andere liepen elk aan een kant der beide Maasoevers: een vierde liep via Gulpen naar Aken enz. 13

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 16