seltkade nr. 20, waarin de voor dezen stijl karakteristieke rechte lijn en vereenvoudiging overheerschen. De voor gevel, waarin naast baksteen veel hardsteen is gebruikt, heeft een middenpartij met bordes met dubbele trap en een balcon en wordt gedeeltelijk door geblokte en gedeel telijk door in paneel bewerkte pilasters in zeven traveeën verdeeld. Geheel in Naamschen steen en van voorname uitvoering is het groote huis Hoogbrugstraat 72 (Wijk), waarvan de geblokte gevel een middenpartij heeft met een drie ramen breed, halfrond fronton in mergelvulling. Fraai gebeeld houwde sluitsteenen, consoles en festoenen versieren dezen gevel, die de reeds in het voorgaande genoemde typische gebroken kap heeft met twee rijen dakvensters. Een kleinere variant is nog het huis Hoogbrugstraat 36, waarvan vooral de middenpartij opvalt door de rijk ge beeldhouwde pilasters, de frontonbekroning boven het raam der eerste verdieping en de festoenen onder de vensters. Yan eenigszins ander allure is het huis Groote Gracht nr. 56, dat geheel in Naamschen steen opgetrokken is. De middenpartij wordt omgeven door geblokte pilasters op iedere verdieping, terwijl het geheel door zes rijen pilas ters verticaal en door zwaar doorloopend lijstwerk hori zontaal verdeeld wordt. Een ander huis, waarin echter veel baksteen verwerkt is, en waarvan het ornamentwerk zich beperkt tot eenige rozetjes onder de vensters is het huis Brusselschestraat 84, dat evenals het huis aan dezelfde straat onder nr. 76 ge legen, een inrijpoort heeft; aan dit laatste is echter meer hardsteen toegepast. Als laatste voorbeeld uit de hier behandelde stijlperiode mag niet onvermeld blijven het monumentale huis nr. 82 aan de Groote Gracht, een voormalig kanunnikenhuis, dat door den in Maastricht bekenden architect Soiron in 1785 gebouwd werd. De middenpartij, die door een groot drie hoekig fronton gedekt wordt, heeft boven de inrijpoort groote, gegroefde pilasters met fraai bewerkte kapiteelen 126

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 153