den aanblik van dezen goed bewaarden en ruim aangeleg- den voorgevel. Andere huizen in denzelfden bouwtrant bevinden zich o.a. nog op de Markt nrs. 16 en 33, Tongerschestraat 12 en Groote Gracht 90-92, welk laatste huis nog de Hof van Tilly- genoemd wordt en een gebeeldhouwde poort met bovenlicht heeft. Dergelijke poorten, met welke benaming vroeger de patriciërs- of edelmanswoningen in de stad wer den aangeduid, sloten een plein of binnenhof af, waarom heen de verschillende hoofd- of dienstgebouwen gegroe peerd lagen. Tot de voorbeelden van gevels in den Rococo- of Lode- wijk XV-stijl behooren o.a. de volgende. Het huis Boschstraat 60 heeft een gevel van baksteen met de typische geblokte pilasters en een middenpartij met halfronde bekroning. De sierlijk golvende lijn is aan alle bovendorpels van deur en vensters aangebracht. Een ander dergelijk type huis is dat aan de Markt nr. 20, waarbij we dezelfde sierlijke lijn aantreffen in de bovendorpels van deur en vensters, in het fronton, dat de middenpartij be kroont en in de drie trappen ervoor. Het aan het St. Servaasklooster onder nr. 29 gelegen huis is een voormalig kanunnikenhuis, waarvan het hoofdge bouw aan een afgesloten voorplein gelegen is met later gebouwde zijvleugels. Duidelijk treedt de risaliet of mid denpartij, die toegang geeft tot een ruime vestibule met dubbele trap, naar voren. Tenslotte mogen hier nog genoemd worden de huizen van Hasseltkade nrs. 9, 10, 11 en 13, waarvan het laatstge noemde zich onderscheidt, doordat de rococoversiering zich hier tot een enkel ornamentje in de deur- en venster omlijs tingen beperkt. De hardsteenen plint en de hoekblokken herinneren echter aan den 17e eeuwschen bouwtrant. Een zeer belangrijke groep gevels zijn die, welke gebouwd zijn in den stijl Lodewijk XVI. Hun aantal is vrij groot en verschillende ervan zijn zeer statige en zelfs monumen tale gevels. Een van de meest sobere is wel het huis aan de van Has- 125

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 152