omlijstingen en aan het typische fijnere ornamentwerk ook bij de sluit- en kraagsteenen. De middenpartij vormt hier vaak het hoofdmoment der compositie, terwijl de front- bouw uit drie partijen bestaat. De voor de middenpartij aangelegde trappen vertoonen eveneens eenzelfde golven de lijn. Tenslotte is de stijl, die in het laatste kwart der 18e eeuw opkomt, een soort reactie op den rococo-stijl, doordat het ornament een minder belangrijke rol in de architectuur gaat innemen en de klassicistische versobering vooral de rechte lijn zoekt, waardoor meer een rustige statigheid ver kregen wordt. Overigens manifesteert zich de zucht naar versiering in de kapiteelen van de pilasters, in het lijstwerk en in de stijve festoenen van den voorgevel. Door de hierna volgende beschrijving van een aantal hui zen in de bovengenoemde stijlen mogen deze algemeene kenmerken verduidelijkt worden. b. Voorbeelden. Als een mooi voorbeeld van een huis, waarin reeds Fran- sche invloeden merkbaar zijn, is te noemen het voorname huis, dat gelegen is aan de Breedestraat nr. 10. Het is in baksteen opgetrokken met hardsteenen omlijstingen om de deur en de later gerestaureerde kruisvensters. Karakteris tiek voor dit in 1708 gebouwde huis is het rijk versierde ornament met volutenwerk boven de deur. De geheele middenpartij trouwens met het groote middenvenster in geblokte omlijsting vertoont reeds een rijkere ornamen teering dan de meeste huizen uit dien tijd. Een ander huis uit dezelfde stijl-periode is gelegen Capu- cijnenstraat nr. 57. Evenals bij het vorige zijn naast de deur twee zijlichten aangebracht en is het geheel omgeven door een sierlijke gebeeldhouwde omlijsting in hardsteen. Ook de groote vensters zijn van eenzelfde soort rijke orna menteering voorzien, zoowel wat de boven- als de onder dorpels betreft. Zes geblokte pilasters verlevendigen nog 124

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 151