sche en inzonderheid voor Maastricht mede via het Luik- sche prinsbisdom doen gelden en gestadig van kracht blij ven. Vooral de deftige woonhuisbouw kwam hier in het tee- ken te staan van de decoratieve stijlen, die zich in Frankrijk achtereenvolgens onder Lodewijk XIV, Lodewijk XV en Lodewijk XVI zouden ontwikkelen. En zoo kan men ook bij de Maastrichtsche woonhuizen deze verschillende stij len onderscheiden. De Lodewijk XIV-stijl kenmerkt zich in de bouwkunst in het algemeen door een zakelijke helderheid, tucht en wet matigheid, daar hij uitging van het principe, dat de kunst is het werk van de rede en niet van verbeelding en gevoel. Deze karaktertrek manifesteert zich zoowel in den inwen- digen als in den uitwendigen bouw. Uitwendig wordt ge streefd naar het vormen van een gesloten blok. Het dak wordt kleiner gemaakt door de toepassing van het man sarde-dak met gebroken kap, terwijl het gevelvlak vereen voudigd wordt, doordat men niet meer toepast de sterk plastisch werkende geleding van risalieten, zuilen en pilas ters. Daar waar deze bouwelementen echter niet achter wege kunnen blijven, worden zij vervlakt en worden b.v. de pilasters van de kolossale orde vereenvoudigd tot lise nen, die over de geheele hoogte zijn doorgetrokken. Ty pisch voor dezen stijl is ook het blokwerk, dat vooral voor de middenpartij en de hoeken wordt toegepast. De inwendige ruimte-compositie kenmerkt zich door het groepeeren van verschillende ruimten of vertrekken op overzichtelijke wijze om een centraal motief, nl. de vesti bule. Overigens staat de decoratieve behandeling van het inwendige in tegenstelling tot de nuchtere en verstande lijke buitenarchitectuur. Bij de Maastrichtsche gevels van het begin der 18e eeuw uit zich de Fransche bouwwijze vooral in het rijker dan vroeger uitgevoerde ornamentwerk van de omlijstingen van deuren en vensters, die regelmatig en evenwichtig het gevelvlak doorbreken. De Lodewijk XV- of rococo-stijl is gemakkelijk herkenbaar aan de sierlijk golvende lijn van de deur- en venster- 123

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 150