primitieve oorden bij Caberg, Gronsveld, Rijckholt, St. Geertruid, Stein en Maastricht. Waar het latere Mosae Trajectum zou liggen, was eens de plaats, waar de praehistorische mensch gemakkelijk van den eenen naar den anderen Maasoever kon komen. Hier immers vervlakten de krijtheuvels van het vruchtbare Zuid-Limburgsche behoschte heuvellandschap tot onbe duidende verheffingen en opende zich het Maasdal in een nauwelijks geaccidenteerd terrein tot een breeder, lang zaam dalend laagterras. Hier immers was ook slechts één rivierovergang, want de Jeker vereenigde zich op deze plaats met de Maasbovendien was hier de rivierovergang in dit langzaam dalend terrein ook gemakkelijk doorwaad baar. Zoodoende was ook de Romeinsche heirweg, die hier de Maas kruiste, waarschijnlijk reeds de historische voort zetting van een ouden praehistorischen landweg en heeft in ieder geval deze heirweg den hier aanwezigen en van nature gemakkelijken rivierovergang onmiddellijk benut. Tot in den laatsten tijd was men de meening toegedaan, dat het Romeinsche Maastricht jonger en minder belang rijk was dan het naburige Coriovallum (Heerlen) of dan het meer Noordelijk gelegen Noviomagum (Nijmegen). Toen de grond echter in de jaren na 1930 in de oude bin nenstad wegens belangrijken nieuwbouw sterk omwoeld werd, heeft men vele belangrijke vondsten gedaan, die tot een geheel andere zienswijze leiden. De talrijke, op verschillende plaatsen gevonden terra- sigillata-fragmenten, die voor een groot deel met meer of minder zekerheid aan pottebakkers uit het midden van de le eeuw na Christus kunnen worden toegeschreven, wijzen er op, dat Maastricht reeds in de eerste eeuw over een vrij groote uitgestrektheid bewoond was en dat het dus wel meer was dan alleen maar een zwak of niet versterkte rivierovergang met slechts bewoning in de onmiddellijke omgeving. Van deze vrij uitgestrekte Romeinsche nederzetting, die Mosae Trajectum dus naar onze meening in de le eeuw 11

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 14