en kleine blokken hardsteen, terwijl de gevel rijk versierd is met banden van mergelsteen en mergelvlakken, waar zich vroeger waarschijnlijk beeldhouwwerk in heeft be vonden. Een Vingboons-halsgevel is aanwezig aan het huis Kleine Gracht 31. Bij dit voor Maastricht uitzonderlijke type is de voorgevel bezet met drie pilasters van de kolossale orde. De hals met rondbogig zoldervenster is gevat tus- schen twee pilasters, terwijl de vleugels haaks op elkaar staan. Typisch Limburgsch en Maastrichtsch bij dezen Hollandschen gevel zijn overigens de consoles en de onder de kroonlijst gemetselde impostblokken. Van ander allure zijn de huizen Muntstraat nrs. 1 en 2, waarvan het gevelvlak door groote vensters doorbroken wordt. Onder deze met Naamschen steen omlijste vensters bevinden zich festoenen, die fijner van vorm zijn dan die, welke men gewoonlijk in de Noordelijke Nederlanden bij dergelijke huizen aantreft. Verschillende huizen waren geheel in Naamschen steen opgetrokken, zooals het huis met gevelsteen „In den stee- nen bergh", Stokstraat 28, waarvan een gedeelte van het ornamentwerk is weggekapt en de kruisvensters zijn uit gebroken. Behalve de voren genoemde zijn er nog tal van andere huizen uit de 16e, 17e en het begin der 18e eeuw, die als goed behouden voorbeelden der verschillende typen zou den zijn aan te halen. Kortheidshalve meenen wij echter met deze te mogen volstaan. 3. De woonhuizen uit de 18e eeuw. a. De Lodewijk-stijlen. Algemeene ken merken en typen. Ook op het gebied der bouwkunst was Frankrijks invloed op het eind der 17e eeuw in West-Europa sterk stijgende en deze zou in ons land vooral tijdens den slappen regen tentij d in de 18e eeuw nog in kracht toenemen. Deze Fransche invloed zou zich voor het Zuid-Limburg- 122

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 145