b. Voorbeelden. Het oudste en meest karakteristieke huis, dat uit de jaren omstreeks 1550 dateerde, was het z.g. gildehuis in de Brug straat, dat in 1877 afgebroken is, doch waarvan bewaard gebleven afbeeldingen nog een duidelijke voorstelling geven. De indeeling van den gevel is representatief voor het type der Zuid-Limburgsche woonhuisgevels van de hooge Re naissance evenzeer als de vensteromlijstingen het zijn voor een bepaald type van den Maastrichtschen woonhuisgevel. De boven- en onderdórpels waren nl. gevormd door over de volle gevelbreedte doorgetrokken banden. Fransche invloeden waren ook duidelijk aanwijsbaar, zooals blijkt uit de toepassing van heterogene siermotievendriehoekige naast segmentvormige en ingezwenkte frontons, verder medaillons met gebeeldhouwde kopjes enz. Een zelfde soort geveltype, doch dan in zeer vereenvou digden vorm vinden wij terug in het onlangs mooi ge restaureerde huis (de z.g. oude speldenfabriek), dat het anker jaartal 1641 draagt, van Hasseltkade nr. 23. Het huis heeft op de eerste en tweede verdieping een zeslichtven- ster in hardsteenen omlijsting, terwijl het door twee mer- gelsteenen lijsten in een gelijkstraats en een eerste verdie ping verdeeld wordt, characteristica, die bij vele Maas- trichtsche woonhuisgevels voorkomen (zie: boven). Zooals reeds boven gezegd werd, eindigt de voorgevel min der vaak in een topgevel, zooals bij het goed geconser veerde huis Groote Gracht nr. 62 het geval is, dat een geleden topgevel heeft met ingezwenkte zijkanten en aan- zetkrullen, terwijl het huis Groote Looiersstraat 15 en het mooi gerestaureerde huis Lenculenstraat 34 ook een der- gelijken topgevel bezitten. Van de talrijke andere mooie huizen en huizentypen uit de 17e eeuw mogen hier vermeld worden het fraaie huis „De ridder", met gelijknamigen gevelsteen, uit 1651 (Rid derstraat nr. 2), dat nog de oorspronkelijke kruisvensters behouden heeft. Deze zijn omlijst met afwisselend groote 121

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 144