er varianten tot in het midden der 18e eeuw voor. Wel bestaan de deur- en vensteromlijstingen niet meer uit af wisselend groote en kleine blokken, doch uit een of meer blokken hardsteen of mergel van gelijke breedte, waaraan ter verkrijging van reliëf eenige voorsprong gegeven wordt. Een andere verandering, die zooals reeds gezegd, omstreeks 1700 aanvangt, betreft de consoles, die thans geleidelijk tegen de architraaf gaan uitloopen. Er is ook een sterke neiging aanwezig om de kruiskozijnen, de laatste Gothische survival in de bouwkunst der Barok, uit te breken en de vensters naar onderen te verlengen. Daardoor moeten er stukken mergelsteen of hardsteen in de omlijsting geplaatst worden, hetgeen gewenscht of noodzakelijk maakt, dat de gevel geverfd werd. Het is dan ook in dezen tijd, dat de gewoonte ontstaat om de gevels te verven en te pleisteren; hierop werd overigens reeds in het 2e hoofdstuk (§2) meer uitvoerig gewezen. De in den laatsten tijd opgekomen tendentie om de gevels af te bikken en de oude verflaag te verwijderen, een ten dentie, die tot op zekere hoogte toe te juichen is, heeft in vele gevallen den ouderen toestand doen onderkennen en de plaatsen blootgelegd, waar de kruisvensters zijn uit gebroken. Naast de uitloopers van het in het vorige genoemde 16e en 17e eeuwsche woonhuistype treft men in de 18e eeuw ook gevels aan met een indeel ing in vakwerk, waarbij de Naamsche steen een soort geraamte vormt van horizontale en verticale stijlen, dat eenigen voorsprong krijgt. De ven sters worden dan afgedekt door segment- of lateibogen. Wij zullen de opsomming van de verschillende typen van woonhuisgevels niet verder voortzetten en de verschillende tusschenvormen en variaties achterwege laten, teneinde den lezer niet te vermoeien met verdere algemeene be schouwingen. Daarom gaan wij thans over tot de beschrij ving van enkele van de vele voorbeelden van oude woon huizen, waaraan Maastricht zoo rijk is. 120

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 143