de eentonigheid van het materiaal probeeren te breken door aan het gevelvlak meer reliëf te geven. Daarvoor kwamen de omlijstingen der vensters het eerst in aanmer king en werd aan de steenen blokken om de vensters en deuren eenigen voorsprong gegeven. Langzamerhand wordt deze wijze om reliëf te verkrijgen regel en vindt men in de 18e eeuw de vooruitspringende omlijstingen ook bij andere gevels. Vervolgens is er nog een type woonhuisgevel, dat onder invloed van de Hollandsche Barok is ontstaan. De Hol- landsche of Noord-Nederlandsche Barok heeft namelijk op het gebied van den woonhuisbouw langzamerhand zoo'n expansieve kracht ontplooid, dat haar invloed spoedig in alle andere Nederlandsche gewesten merkbaar was. Dat dit te Maastricht ook het geval is, is des te minder verwonderlijk, daar deze stad, nadat Frederik Hendrik haar in 1632 had ingenomen, een Hollandsch bouwmees ter als Pieter Post leerde kennen, die met den bouw van het stadhuis ongetwijfeld zijn eigen en Hollands reputatie vestigde op bouwkunstig gebied. Het zoo juist bedoelde woonhuistype vormen de huizen met pilastergevels.Van deze gevels, die onder invloed van de Hollandsche pilasterarchitectuur zijn ontstaan, zijn er in Maastricht overigens slechts weinig te vinden. De pilas ters kunnen zijn van de kleine orde, waarbij op iedere ver dieping afzonderlijke pilasters zijn aangebracht, of pilas ters van de z.g. kolossale orde, die door alle verdiepingen heengaan. Tenslotte komt bij uitzondering in Maastricht ook nog de typische halsgevel voor, die naar den bekenden Holland- schen architect Vingboons, de Vingboons-halsgevel ge noemd wordt. Dit soort gevel is ontstaan uit den geleden topgevel met klauwstukken, welke vervangen werden door een tegen de trapflanken van den geveltop omhoog loo- pende lijst, met zooals in het Maastrichtsche voorbeeld in den top een rondbogig venster tusschen pilasters en ingezwenkte vleugelstukken. Van deze verschillende typen van woonhuisgevels, komen 119

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 142