deeld. Deze verdeeling wordt vaak verkregen, doordat de dwarsdorpels der kruiskozijnen over de geheele gevel breedte worden doorgetrokken. De kruis- of tweelichtven- sters als ook de deuren en de lichtopeningen daarboven worden door mergelsteen en hardsteen omlijst, soms af wisselend met groote en kleine blokken. Wanneer de dam men tusschen de vensters smal zijn, raken de blokken elkaar en is er bijna geen ruimte voor den baksteen. Vaak is een reeks tweelichtvensters over de gehééle gevel breedte aangebracht. De voorgevel, die vaak door hoekblokken omgeven is, wordt meestal horizontaal afgedekt door een hoofdgestel in mergel, met een geprofileerde frontlijst, terwijl deze gedragen wordt door consoles van mergel, die op een architraaf rusten. Ter versiering bevinden zich tusschen de consolés vaak ruitvormige diamanten of rozetten in mer gel, die soms aan denzelfden gevel elkaar afwisselen. In de 18e eeuw wordt het hoofdgestel vervangen door een fries of door een bekroning met reliëfs in stucwerk. De consoles zijn vaak versierd met groeven of acanthus bladeren en onder de bekroning sterk ingehold, eindigend tegen de architraaf. Deze sterke inholling is bij huizen uit de 18e eeuw vaak niet meer aanwezig. De consoles sluiten dan meer geleidelijk tegen de architraaf aan. Daar de meeste Maastrichtsche woonhuizen uit deze pe riode, zooals gezegd, aan den voorgevel horizontaal zijn afgedekt, hebben zij zadeldaken, die tusschen hooge brand- of zijgevels gevat zijn. Deze zijgevels zijn in dit geval dan trapgevels of bezitten in- en uitgezwenkte dekstukken. Naast de horizontaal afgesloten voorgevels komen ook, zij het dan veel minder vaak, topgevels voor, die hetzij met vlechtingen, hetzij met een rollaag of met trappen zijn afgedekt. Behalve de woonhuisgevels, die zich op levendige wijze door het gebruik van verschillend materiaal onderschei den, zijn er ook gevels van een voornamer genre, die geheel uit hardsteen zijn opgetrokken. Bij deze gevels, die alle van na het midden der 17e eeuw dagteekenen, heeft men 118

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 141